„Małe czy duże?” - scenariusz zajęć matematycznych dla dzieci 3-letnich

„Małe czy duże?” - scenariusz zajęć matematycznych dla dzieci 3-letnich
3.8
6 ocen
Oceń

Podstawa programowa:

 

IV/12 - klasyfikuje przedmioty według: wielkości, kształtu, koloru, przeznaczenia, układa przedmioty w grupy, szeregi, rytmy, odtwarza układy przedmiotów i tworzy własne, nadając im znaczenie, rozróżnia podstawowe figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt);

Treści zgodne z wybranym programem wychowania przedszkolnego:

 

  • rozwijanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów

 

Cele zajęć:

 

I. Cel główny:

 

  • Rozwijanie umiejętności klasyfikowania ze względu na podaną cechę. 

 

II. Cele operacyjne:
Dziecko:

 

  • śpiewa i ilustruje ruchem treść piosenki
  • klasyfikuje elementy ze względu na wielkość
  • rozróżnia wielkość przedmiotów
  • stosuje określenia: małe, duże
  • czeka na swoją kolej
  • nie przeszkadza innym podczas wykonywania zadań

 

Metody:

 

  • Słowne: rozmowa, objaśnienia, instrukcje
    Oglądowa: pokaz, obserwacja
    Czynna: zadań stawianych dziecku

 

Formy pracy:

 

  • indywidualna
  • z całą grupą

 

Pomoce dydaktyczne: magnetofon, płyta CD, piłki małe i duże, klocki małe i duże, emblematy stworków małych i dużych, koszyki, pojemniki, lina

 

Przebieg zajęć:

1. Zabawa integracyjna z piosenką „Wszyscy są”. Śpiewanie i ilustrowanie piosenki ruchem.

2. Zabawa klasyfikacyjna „Piłki i piłeczki” – klasyfikowanie piłek ze względu na wielkość (małe lub duże) – tańczą w rytm muzyki, na przerwę w muzyce wybierają sobie piłkę, następnie siadają na dywanie. Nauczycielka prosi, by dzieci, które mają małe piłki wrzuciły je do małego pojemnika, a dzieci które mają duże piłki by wrzuciły je do dużego pojemnika.

3. Zabawa klasyfikacyjna „Kolorowe klocki” – klasyfikowanie klocków ze względu na wielkość -  dzieci otrzymują klocki (małe i duże). Na słowa rymowanki:

Dużo klocków w koszu mamy
wszystkie (lub jeden, dwa, trzy…) małe/duże wyciągamy.
I do pojemnika wkładamy.


4. Zabawa klasyfikacyjna „Worek” – klasyfikowanie stworków ze względu na wielkość. Dzieci otrzymują stworki duże lub małe. Na słowa rymowanki chodzą po kole, na hasło „małe” stworki: wchodzą do środka worka (liny ułożonej w worek) dzieci, które mają zawieszony emblemat małego stworka.

 

Idzie drogą mały Olek.
Ma na plecach pusty worek,
a w ten worek przez otworek
wskoczy mały/duży stworek.


5. Ewaluacja zajęć: Dzieci otrzymują piłeczki, jeśli podobały im się zajęcia wrzucają piłeczkę do koszyka z uśmiechniętą buzią, jeśli nie to do koszyka ze smutną buzią.


Autor: Barbara Kornecka

Twoje uwagi i pomysły

Tagi