Małpia ospa u dzieci - objawy, leczenie
Małpia ospa u dzieci. WHO poinformowało, że odnotowano przypadki zarażenia. Rodzice niepokoją się o swoje pociechy. Na jakie objawy powinniśmy zwracać uwagę? Jak wygląda leczenie małpiej ospy u dzieci? Wyjaśniamy.
Małpia ospa u dzieci
Zakażenie małpią ospą odnotowano u dwójki dzieci w Wielkiej Brytanii. I choć choroba miała łagodny przebieg, to rodzice z całego świata drżą o swoje pociechy.
Sprawdź również: Ospa wietrzna u dzieci - co trzeba wiedzieć?
„Jestem zaniepokojony ciągłą transmisją wirusa, ponieważ sugerowałoby to, że patogen utrwala się i może przenieść się do grup wysokiego ryzyka, w tym dzieci, osób z obniżoną odpornością i kobiet w ciąży” – mówił prezes WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, cytowany przez healthpolicy-watch.news.
Małpia ospa – jak można się zarazić?
Wirusem można zarazić się poprzez kontakt z płynami ustrojowymi, dotykanie wysypki, korzystanie z tej samej pościeli i innych przedmiotów. Patogen jest też przenoszony drogą kropelkową (kaszel, katar, kichanie, pocałunki) i poprzez stosunki płciowe bez zabezpieczenia.
Czytaj także: Najważniejsze witaminy wspierające rozwój dziecka
Małpia ospa u dzieci – objawy
Pierwsze objawy małpiej ospy są widoczne u dzieci po kilku lub kilkunastu dniach od zarażenia. Są to:
- temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza,
- bóle mięśni,
- ból głowy,
- bóle pleców,
- dreszcze,
- powiększone węzły chłonne,
- uczcie zmęczenia i wyczerpania,
- wysypka skórna (plamki, które przekształcają się w pęcherzyki z płynem, a następnie w strupy).
Małpia ospa – leczenie
Leczenie małpiej skupia się na łagodzeniu objawów. Małpia ospa ma z reguły łagodny przebieg, ale dzieci i kobiety w ciąży mogą przechodzić ją ciężej.