Maluch przy wigilijnym stole
W wigilijny wieczór cała rodzina zasiada wspólnie do stołu. Tradycyjna wieczerza rozpoczyna się wtedy, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Jest to niesamowicie ekscytujący i wspaniały moment. Wyjątkowe i ciepłe chwile, które zagoszczą w naszym domu sprawią, że nasze dzieci na długo zachowają je w pamięci. Warto postarać się, by maluchy mogły spróbować przynajmniej kilku przygotowanych przez nas potraw. Czasem wystarczy drobna modyfikacja, by dopasować danie do ich potrzeb.
Świąteczny stół ugina się od smacznych, lecz często niezdrowych i ciężkostrawnych potraw. Dorosła osoba ma problem, aby odmówić nałożenia sobie kolejnego kawałka pysznej pieczeni, czy ciasta. Co ma powiedzieć nasze dziecko? To rodzice powinni zatroszczyć się o to, by ich pociecha nie przesadziła z ilością spożytych posiłków i nie nabawiła się bólu brzucha. Podawane dziecku potrawy muszą być przede wszystkim zdrowe i lekkostrawne.
Planując domowe menu powinniśmy zwrócić uwagę na kulinarne upodobania najmłodszych domowników. To, co zwykle smakuje dorosłym, nie zawsze musi trafiać w gusta naszych maluchów. Dla przykładu bigos, czy smażony karp rzadko wpisują się w kanon ulubionych dziecięcych potraw. Warto sporządzić sobie listę rzeczy, które dziecko zje z ochotą. W przeciwnym razie będzie to skutkowało tym, że nasz maluch będzie po prostu głodny, a zamiast wartościowego jedzenia pochłonie dużą ilość słodyczy. Problem z dietą dziecka pojawia się nie tylko w okresie świąt, ale często występuje przez cały rok. Zastanówmy się zatem, które z bożonarodzeniowych potraw są dobre dla całej rodziny.
Co podać dziecku?
Zupa
Dobrym pomysłem jest podanie dziecku barszczu czerwonego z domowymi kluseczkami lub ziemniakiem. Próby wmuszania w naszą pociechę domowych uszek może zakończyć się fatalnie. Dzieci bardzo często nie przepadają za zapachem grzybów, a ich spożycie może zaszkodzić delikatnemu żoładkowi naszego malucha.
Ryba
Jeżeli chodzi o główne danie, domownicy najczęściej przyrządzają karpia. Rodzice powinni jednak wiedzieć, że nie wolno podawać dziecku ryby, która zawiera dużo ości. Jeżeli chcemy, aby nasz maluch koniecznie zjadł rybę, możemy pokusić się o przygotowanie grillowanego fileta z ryby morskiej. Dobrze sprawdzi się tutaj łosoś i sola, która z natury ości nie ma.
Kompot
Kompot z suszu jest bardzo zdrowy, lecz większość mam wie, że ich dzieci nie chcą go pić. Jeżeli już zdecydujemy się podać taki napój dziecku, lepiej rozcieńczmy go z wodą, ponieważ może być dla malucha zbyt słodki i intensywny w smaku. Warto wspomnieć, iż zawiera on dużą zawartość błonnika, dzięki czemu świetnie wpływa na trawienie. W przypadku, kiedy nasza pociecha będzie dawała nam sygnał, że nie lubi kompotu, zrezygnujmy z niego na rzecz soku typu Kubuś, choć wydaje się to być zupełnie nietradycyjne.
Deser
Odrobina słodyczy należy się każdemu! Najlepszym rozwiązaniem dla dzieci będzie ciasto drożdżowe, babka lub placek z kruszonką. Ciekawym pomysłem jest również przygotowanie kisielu żurawinowego, który bogaty jest w witaminę C. Warto przyrządzić go własnoręcznie, ze świeżej żurawiny pilnując, by była ona słodka, dzięki czemu nie dodamy już więcej cukru.
Jak dzieci powinny jeść?
W czasie świąt jadamy zwykle trochę inaczej niż na co dzień. Trzeba jednak pamiętać o tym, że regularne spożywanie posiłków przez dzieci odgrywa tutaj duże znaczenie. Jeśli maluch siada do stołu około południa, dopilnujmy, żeby zjadł konkretne danie w postaci obiadu. Jeżeli jest to wieczorowa pora, powinien zjeść kolację. Ponadto, uczmy dzieci, by cieszyły się miłą atmosferą. Nie stresujmy naszych pociech i nie wmuszajmy na siłę poszczególnych potraw. Warto też skupić się na ciekawej dekoracji stołu, która pozwoli nacieszyć oko, a także z pewnością umili rodzinne spotkanie.