Mama wraca do pracy

Mama wraca do pracy
Drukuj Skomentuj

Gdy kończy się urlop macierzyński z reguły zapada decyzja, że mama wraca do pracy. Jednak pojawia się również dylemat dotyczący opieki nad dzieckiem. Warto się zastanowić komu i z jakich powodów powierzyć swój największy skarb.

Wiele kobiet staje przed pytaniem: Co po urlopie macierzyńskim? Zrozumiały jest fakt, że nie chcą rozstawać się z maluchem nawet na chwilę. Jednak jeżeli mamie będzie brakować aktywności zawodowej, powinna zastanowić się nad powrotem do pracy - nie od dziś wiadomo, że spełniona i szczęśliwa mama może dać dziecku więcej radości niż ta, która jest przytłoczona domowymi obowiązkami.

Powrót mamy do pracy oznacza, że musi znaleźć dla siebie "zastępstwo". Możliwości jest wiele - opieka dziadków, żłobek, klub malucha oraz zatrudnienie opiekunki do dziecka. Jeżeli mama może liczyć na wsparcie swoich rodziców, którzy chcą zaangażować się w wychowanie wnuków, warto zastanowić się właśnie nad takim rozwiązaniem. Dziecko będzie otoczone rodzinnym ciepłem i najtroskliwszą opieką. Możliwy minus to rozpieszczenie latorośli, ale jeśli wcześniej zostaną ustalone zasady, maluch będzie się rozwijał zgodnie z życzeniem rodziców.


Wiele pracujących mam wybiera opiekę oferowaną przez przedszkola, żłobki i kluby malucha. Bez wątpienia w takich placówkach dzieci rozwijają się szybciej, mają zapewniony kontakt z rówieśnikami, a zajęcia dodatkowe rozwijają ich zainteresowania oraz zapełniają czas. Oczywiście trzeba wybrać odpowiednie dla wieku i predyspozycji malucha miejsce. Jednak podczas zabawy z dziećmi łatwo złapać katar, wtedy mama musi liczyć się ze zwolnieniem na czas choroby lub zatrudnieniem opiekunki.

 

Wybierz najlepsze dla twojego dziecka przedszkole. Wejdź i zobacz: Rodzaje przedszkoli

Jeżeli przed powrotem do pracy mama zastanawia się właśnie nad zatrudnieniem opiekunki do dziecka, powinna pamiętać o kilku zasadach. Warto zastanowić się nad powodami swojej decyzji. Jeżeli oczekujemy, że osoba zajmująca się maluchem ma jeszcze prowadzić dom, to może się nie sprawdzić. Opieka nad dzieckiem wymaga przecież pełnego poświęcenia i zaangażowania. Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniej osoby będzie zapytanie znajomych, którzy sami zatrudniają opiekę do dziecka. Jest to sposób na uniknięcie wielu rozczarowań. Warto też skorzystać z pomocy profesjonalnej agencji niań. Ważne by podczas rozmowy z potencjalną nianią zadawać odpowiednie pytania i zawsze prosić o referencje. Zatrudnienie niani to spory wydatek, dlatego też zaprzyjaźnione rodziny mogą pomyśleć nad wspólną opiekunką dla pociech. Maluchy na pewno chętnie będą razem spędzać czas, rozwijając przy okazji swoje umiejętności społeczne.

Wiadomo, że powrót mamy do pracy po urlopie macierzyńskim zawsze jest przeżyciem zarówno dla rodziców, jak i dla maluchów. Jednak takie rozwiązanie może wszystkim przynieść wiele korzyści, a dla dzieci stanowić będzie pierwszy krok ku dorosłości.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi