Mandat za spacer po chodniku z dzieckiem? Absurdalne, ale nie niemożliwe

Mandat za spacer po chodniku z dzieckiem? Absurdalne, ale nie niemożliwe
Drukuj Skomentuj

Mandat za spacer po chodniku z dzieckiem? Choć brzmi absurdalnie, to nie jest niemożliwe. Jak uniknąć mandatu, wybierając się na spacer ze swoją pociechą? O czym należy pamiętać? Sprawdź.

Mandat za spacer po chodniku z dzieckiem


Z art. 89 kodeksu wykroczeń możemy dowiedzieć się, że dopuszczenie małoletniego do przebywania na drodze publicznej grozi karą pięciu tysięcy złotych grzywny. Wynika więc z tego, że rodzice, spacerując z dzieckiem, mogą narazić się na sporą grzywnę. O co chodzi?


Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany
- brzmi przepis z art. 89 kodeksu wykroczeń.

 

Czytaj również: Rok szkolny 2022/2023. Czy uczniowie wrócą do nauki zdalnej?


Oznacza to, że zgodnie z prawem dziecko do lat siedmiu nie powinno przebywać na drodze. Jednak zgodnie z przepisami drogą jest nie tylko jezdnia, ale też chodnik,  pobocze, droga dla pieszych, droga dla rowerów i torowisko pojazdów szynowych.


Wykroczenie takie może sprawić, że rodzic słono za to zapłaci. Jego portfel może uszczuplić się o nawet 5 tys. złotych.

 

Sprawdź także: Karta Dużej Rodziny - jak ją założyć? Jakie daje korzyści?


Głos w tej sprawie zabrał w rozmowie z edziecko.pl adwokat Łukasz Skiba, który nieco uspokoił rodziców.


„Chociaż literalne brzmienie art. 89 ustawy Kodeksu Wykroczeń sugeruje, że za spacer z dzieckiem można zostać ukaranym grzywną, to taka wykładnia byłaby błędna. Treści tego przepisu nie można interpretować w oderwaniu od innych, zwłaszcza z ustawy prawo o ruchu drogowym” – mówił.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!