Scenariusz zajęć Matematyczne zabawy w edukacji przedszkolnej

Scenariusz zajęć Matematyczne zabawy w edukacji przedszkolnej
5.0
1 ocena
Oceń

Głównym celem tego scenariusza jest

Rozbudzanie zainteresowania dzieci matematyką;

ukazanie korzyści płynących z edukacji matematycznej;

kształtowanie gotowości do nauki pisania.

 

14 Marca - Dzień matematyki

CZAS TRWANIA:

45 minut

 

TEMAT ZAJĘĆ:

Matematyczne zabawy w edukacji przedszkolnej z elementami pedagogiki Marii Montessori

 

CELE SZCZEGÓŁOWE

 

DZIECKO:

 

 

  • zna zasady zachowywania się w trakcie zabaw;
  • bierze czynny udział w zajęciach;
  • angażuje się w zabawy matematyczne;
  • zna prawidłowy zapis cyfr;
  • przelicza w zakresie 10;
  • używa sformułowań mniejszy/większy;
  • rozpoznaje podstawowe figury geometryczne;
  • rozpoznaje prawidłowy kształt cyfry;
  • śpiewa piosenki.

 

 

METODY:

 

  • metody asymilacji wiedzy: pogadanka
  • metody samodzielnego dochodzenia do wiedzy: gra dydaktyczna
  • metody ćwiczebne: realizacja zadań wytwórczych, metody ćwiczebne

 

 

FORMY:

grupowa oraz indywidualna

 

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

 

 

  • piosenka z kanału Jazzowanki „Blues o liczeniu” oraz „Pociąg pospieszny” Edumuz;
  • guma animacyjna, chusty;
  • plansze z cyframi oraz figurami geometrycznymi;
  • geoboard;
  • tacki, piasek;
  • guziki, kubek papierowy;
  • karty do gry z cyframi;
  • kartki, kredki.

 

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

 Przywitanie z uczniami, przypomnienie zasad udziału w zajęciach.

 

Odśpiewanie piosenki „Blues o liczeniu” z kanału Jazzowanki.

 

Zamieniają się miejscami osoby, które…

 

 

  • mają więcej niż jednego brata/siostrę;
  • mieszkają w dużym domu;
  • mają przynajmniej jedno zwierzątko domowe;
  • mają 10 palców u dłoni;
  • mieszkają blisko szkoły;
  • spały dzisiaj przynajmniej 8 godzin.

 

 

Przypomnienie poznanych cyfr z pomocą szorstkich plansz Montessori.

 

Tworzenie cyfr, kształtów z własnych ciał

 

  • dzieci w grupie tworzą wylosowane cyfry z własnych ciał. Reszta uczniów próbuję odgadnąć, o jaką cyfrę chodzi.

 

 

Zabawa „mniejsza, większa”

 

  • nauczyciel układa na podłodze stos kart i odkrywa pierwszą kartę. Kolejną kartę losuje uczeń, a prowadzący i pyta: "mniejsza czy większa?". Dzieci przewidują, jaka będzie następna karta w stosunku do tej, którą mają. Jeśli odpowiedzą dobrze, otrzymują punkt.

 

 

Przerywnik muzyczny 

 

  • zabawa z piosenką „Pociąg pospieszny” Edumuz.

 

 

Zabawa „Ile mam w dłoni?”

 

  • jeden z uczniów bierze określoną liczbę guzików (od 1 do 10). Potrząsa nimi, a zadaniem dzieci jest odgadnięcie, ile guzików trzyma w kubku.

 

 

Tacki, pisanie na piasku

 

  • każdy z uczniów otrzymuje kartę z prawidłowym zapisem cyfry. Dziecko z zamkniętymi oczami próbuje odgadnąć jaką cyfrę wylosowało i zapisuje jej prawidłowy kształt na tacce wypełnionej piaskiem.

 

 

Zabawa "telefon dotykowy" –

 

  • dzieci siadają po 4 w rzędzie i rysują na plecach po kolei wylosowany przez nich kształt. Zadaniem dziecka na końcu rzędu jest narysowanie figury, która została im przekazana.

 

 

Układanie kształtów przez uczniów

 

  • w 2-3 osobowych grupach na geobordach w oparciu o opis słowny nauczyciela.

 

 

Zabawa na wyciszenie z chustami:

 

 

  • każdy z uczniów otrzymuję chustę. Każdy z uczniów podrzuca do góry chustę, robiąc przy tym jednocześnie wdech. Gdy chusta opada, uczniowie mocno wypuszczają powietrze ustami.

 

 

  • uczniowie kładą się na plecach, na twarz kładą sobie chustkę. Wydychając mocno powietrze, próbują unieść chustę do góry.

 

 

Ewaluacja zajęć

Twoje uwagi i pomysły

Tagi