Metoda globalnego czytania - jak stosować ją w żłobku?

Metoda globalnego czytania - jak stosować ją w żłobku?
Drukuj Skomentuj

Coraz więcej żłobków stosuje metodę globalnego czytania. Jest to - mówiąc najprościej - nauka czytania bez znajomości samych literek. Na czym to dokładnie polega metoda globalnego czytania? I jak stosować ją w żłobku? Przeczytaj w artykule.

Dla kogo przeznaczona jest metoda globalnego czytania?


Autor metody, Glenn Doman, początkowo stosował ją w pracy z dziećmi z uszkodzeniami mózgu. Widząc bardzo dobre efekty, postanowił wprowadzić ją również do działań z dziećmi zdrowymi. Uznał, że skoro w okresie niemowlęctwa dzieci uczą się siadać, chodzić, jeść - ich niezwykły potencjał pozwoli również na naukę czytania globalnego.

Metodę globalnego czytania można wprowadzić już u dzieci 3-miesięcznych. Za górną granicę uznaje się 6 lat.

Należy jednak pamiętać, że metoda globalnego czytania nie jest “sztywna” - jest to tak naprawdę nauka przez zabawę. Ważna jest systematyczność, ale też atmosfera radości i entuzjazmu, dzięki której dziecko chętniej będzie chłonąć przekazywaną wiedzę.

 

Na czym to polega metoda globalnego czytania?


Czytanie “zwykłe”polega na nuce poszczególnych liter, następnie składaniu ich w całość. W globalnym czytaniu zaś chodzi o zapamiętywanie zapisu liter jak “rysunku”. Można je porównać do zapamiętywania wyglądu piktogramów - tak jak dorośli wiedzą, że kółko/trójkąt oznacza damską/męską toaletę, tak dziecko widząc krótki napis na kartonie wie, że jest to “sok”.

Metoda globalnego czytania polega więc na zapamiętywaniu graficznego zapisu poszczególnych wyrazów. Na wczesnym etapie dziecko jeszcze nie zdaje sobie sprawy, że słowo składa się z poszczególnych liter.

 

Jak stosować metodę globalnego czytania w żłobku?


Do nauki globalnego czytania potrzebne są kartki/plansze, przygotowane wg. zasad:

 

  • plansze mają wymiary 10 x 60 cm,
  • zapisane są literami o wysokości 8 cm,
  • litery mają kolor czerwony (choć niektórzy skłaniają się do stosowania najbardziej kontrastowego do białego tła - czarnego),
  • wyrazy zapisane są małymi literami czcionki drukarskiej - tzn. że wielkie litery są zarezerwowane wyłącznie dla imion i nazw własnych,


Metoda zakłada, że wraz z rozwojem percepcji i możliwości skupienia dziecka, plansze z wyrazami będą coraz mniejsze.

Warto pamiętać o tym, że stosując metodę globalnego czytania w żłobku, należy przygotować plansze na nieco sztywniejszym kartonie. Skoro metoda ta ma być zabawą - jest duże prawdopodobieństwo, że dzieci będą po planszach skakać i ich dotykać.

W pierwszym etapie na planszach powinny znaleźć się napisy złożone z kilku liter, oznaczające rzeczowniki (np. mama, tata, sok, oko, imię dziecka); później wprowadzamy czasowniki, a później przymiotniki. Poznane wyrazy z czasem będziemy łączyć w proste wyrażenia, a następnie w zdania.

Stosowanie metody polega na wielokrotnym pokazywaniu dziecku zestawów takich plansz. Pokazując kartę, głośno i wyraźnie wypowiadaj zawarty na niej wyraz. Staraj się raczej wymawiać tylko jeden wyraz (np. “mama” zamiast “Tu jest napisane mama”) - żeby dzieci kojarzyły zapis z konkretnym wyrazem.

Jeśli chodzi o ilość i długość takich sesji - zalecenia są różne. Według Glenna Domana, powinno się to odbywać 5 razy dziennie. Jednak wprowadzając metodę globalnego czytania w żłobku, może być Ci trudno wygospodarować czas na taką ilość sesji. Dlatego też ilość i długość tego typu lekcji powinna być ustalana w zależności od możliwości placówki - ważne jednak jest, by nauka odbywała się systematycznie.   

Na koniec podkreślamy jeszcze raz - metoda globalnego czytania powinna być zabawą. Nie zapowiadają więc dzieciom, że “Teraz będziemy uczyć się słówek” - maluchy powinny kojarzyć odczytywanie wyrazów raczej z zagadkami, swego rodzaju grą. Pamięta też, że nie jest to metoda, która zastąpi “zwykłą” naukę czytania. W przedszkolu, w wieku 5-6 lat, dzieci zaczną interesować się z czego zbudowane są poszczególne wyrazy - będzie to więc moment na literowanie słów.

 

 

Może zainteresuje Cię też:

Edukacja muzyczna w żłobku: na czym polega metoda E. E. Gordona?

Pomysł na ciekawe zajęcia w żłobku: Sensoplastyka

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi