Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki w Gdyni!

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki w Gdyni!
galeria zdjęć (3) Drukuj Skomentuj

Z radością informujemy, że  Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki  już 13 sierpnia ponownie zagości w Gdyni!

 Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej ─ Ojce i Dziatki już za kilka dni zagości w Gdyni


Muzeum Miasta Gdyni jak co roku będzie gospodarzem festiwalu, ale w tę niestandardową promocję czytelnictwa włączyły się także po raz kolejny Muzeum Emigracji oraz Muzeum Marynarki Wojennej. Do tego organizatorzy oferują spotkania na scenach Pleneru Literackiego oraz wystawę w Gdyni Rodzinnej.

"Ideą festiwalu jest łączenie bardzo różnych partnerów, tworzących we wspólnych działaniach wspaniałą synergię. To dzięki nim literatura przedstawiana jest w różnych kontekstach, a powstająca przy tym niezwykła atmosfera spotkań stanowi dodatkowy atut dla tych, którzy nie są przekonani, czy spotkanie z literaturą jest dobrze zainwestowanym czasem i czy dostarczy im oczekiwanych emocji. Festiwal Ojce i Dziatki daje taką gwarancję. Literackie opowieści wychodzą poza ramy książek i zachęcają do eksplorowania kulturalnej przestrzeni miasta" – przekonują organizatorzy.
W programie kreatywne warsztaty, spotkania i niespodzianki dla małych i dużych – bo festiwal jest międzypokoleniowy.


Już  13 sierpnia odbędzie się  " Bitwa o literaturę", czyli niezwykła  inauguracja tegorocznego festiwalu w Muzeum Marynarki Wojennej.
W auli odbędzie się najprawdziwszy "wykład" dla młodych wilków morskich, który przybliży niuanse pracy na morzu w zabawny i interaktywny (a czasami nieprzewidywalny) sposób. Następnie, podczas warsztatów pod okiem dwóch znakomitych autorek – Joanny Czaplewskiej i Elżbiety Pałasz – dzieci zbudują okręty i przygotują się do prawdziwej bitwy morskiej!

Wydarzeniem, na które polecamy zwrócić szczególną uwagę, są  warsztaty w Muzeum Emigracji (14 sierpnia) z autorami książek dla dzieci Małgorzatą Ogonowską i Arturem Rogosiem .  Podczas kreatywnych warsztatów ekologicznych dzieci przekonają się, że dbanie o naszą planetę to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim znakomita zabawa. Inspirując się tytułami książek, zastanowimy się nad tym, "co zrobić z tą górą śmieci" i "co zrobić z tą chmurą smogu", a także spróbujemy znaleźć odpowiedź na nieco filozoficzne pytanie, czy można zrobić coś z niczego. Ze wspólnej ekologicznej burzy mózgów powstanie ekoinstalacja, a może nawet miasto przyszłości?

14 sierpnia odbędzie się również prawdziwa uczta literacka – "Miasto 5 zmysłów". To wydarzenie specjalne festiwalu dedykowane Gdyni i jej mieszkańcom, ale które może być odczytywane w aspekcie uniwersalnym. Z dziećmi spotkają się znakomici artyści: Marcin Dymiter zaprezentuje dźwiękowy pejzaż Gdyni, a Piotr Fąfrowicz i Przemysław Liput zwrócą uwagę na estetykę przestrzeni publicznej i zaproszą do jej współtworzenia. Nie zabraknie także zapachów, bo dzieci zostaną zaproszone do niełatwego zadania – skomponowania perfum dla miasta, a na koniec dowiedzą się, jak smakuje Gdynia.

Gośćmi festiwalu będą również: Monika Milewska, Rafał Jankowski, Marcin Szczygielski, Karolina Grabarczyk oraz Nika Jaworowska-Duchlińska.

Tak wielu znakomitych twórców książek dla dzieci w jednym miejscu nieczęsto można spotkać, warto więc zarezerwować czas!

Wszystkie wydarzenia są darmowe, ale obowiązują zapisy:  https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-gdynia/

Warto śledzić również media społecznościowe: profil na Facebooku, na którym można znaleźć najświeższe informacje, oraz Instagram uginający się od książkowych rekomendacji.
https://www.facebook.com/MiedzypokoleniowyFestiwal
https://www.instagram.com/festiwal_literatury_dzieciecej/


Festiwal organizuje Fundacja Czas Dzieci.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partner Fundacja PZU.


Źródło: materiały prasowe

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!