Miejscowość, w której mieszkam - scenariusz

Miejscowość, w której mieszkam - scenariusz
5.0
2 oceny
Oceń

Scenariusz zajęć w grupie 3-latków. Temat tygodnia: Jestem Polakiem i Europejczykiem

Temat dnia:

Miejscowość, w której mieszkam

 

Grupa:

3 latki

 

Cele główne:

 

  • rozbudzanie zainteresowania własną miejscowością;
  • rozwijanie mowy;
  • kształtowanie koncentracji uwagi;
  • rozwijanie zdolności manualnych

Cele operacyjne:


Dziecko:

  • podaje nazwę swojej miejscowości;
  • dzieli rytmicznie nazwy miejsc w swojej miejscowości;
  • skupia uwagę na wykonywanych zadaniach;
  • wykonuje pracę plastyczną.


Metody pracy:

  • słowna - rozmowa, wypowiedź;
  • czynna - zadania stawiane do wykonania;
  • oglądowa – obserwacja, pokaz.


Formy pracy:

  • zbiorowa
  • indywidualna


Środki dydaktyczne:

tekst rymowanki; sylwety domów różnej wielkości, kredki świecowe, okna i drzwi wycięte z kolorowego papieru, klej; zdjęcia różnych miejsc w Zamościu (Rynek wielki z Ratuszem, park, rynek wodny, rynek solny), strona internetowa: https://www.youtube.com/watch?v=KOOTbZDuhSc

Przebieg zajęć:

1. „Rób to, co ja”
– ćwiczenia logorytmiczne (na podstawie rymowanki Małgorzaty Skrobacz).

Dzieci poruszają się razem z nauczycielem wykonując czynności, o których on mówi.

Zrób do przodu dwa kroki

i rozejrzyj się na boki.

Tupnij nogą: raz, dwa, trzy,

pokaż, jaki lew jest zły.

Teraz w bok kroki dwa,

niech zabawa dalej trwa.

Przysiad i do góry skok,

rozkrok, skłon i ręce w bok.

Obróć się na pięcie w koło

i uśmiechnij się wesoło.

2. „Wiosenny spacer po Zamościu”
-  wirtualny spacer po Zamościu, oglądanie filmu na tablicy multimedialnej.
https://www.youtube.com/watch?v=KOOTbZDuhSc

Rozmowa na podstawie filmu.

3. „Spacer po naszej miejscowości”
– zabawa dydaktyczna
Zdjęcia różnych miejsc w Zamościu (Rynek wielki z Ratuszem, park, rynek wodny, rynek solny).

Nauczyciel proponuje spacer na niby po Zamościu, mieście w którym mieszkają dzieci. Przypomina jego nazwę. Recytuje rymowankę. Podczas recytacji dzieci przemieszczają się po sali, zatrzymując kolejno przy zasłoniętych zdjęciach przedstawiających charakterystyczne miejsca w danej miejscowości.

Na spacerek dziś idziemy,

zwiedzać nasze miasto (wioskę) chcemy.

Co po drodze napotkamy?

Kto jest zuch, niech idzie z nami.

 
Dzieci odsłaniają zdjęcia, oglądają je i próbują określić, jakie miejsca przedstawiają; dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat wyglądu tych miejsc, swoich pobytów w nich z rodzicami. Podają przykłady tych miejsc, w których lubią przebywać.
 
4.  „Góry do góry”
– zabawa ruchowa przy piosence.


5. „Moja miejscowość”
- ćwiczenia słuchowe.

Zdjęcia swojej miejscowości.

Dzieci dzielą (wraz z nauczycielem) rytmicznie (na sylaby) nazwy miejsc w ich miejscowości, przedstawionych na zdjęciach. Nauczyciel wymawia nazwy (wskazując odpowiednie zdjęcia) i wraz z dziećmi dzieli je rytmicznie (na sylaby).

 
6. „Mój dom”
– praca plastyczna.

Sylwety domów różnej wielkości, kredki świecowe, okna i drzwi wycięte z kolorowego papieru, klej.

Zaproponowanie pokolorowania sylwet domów różnej wielkości kredkami świecowymi na kolory wybrane przez dzieci; przyklejenie okien i drzwi wyciętych przez nauczyciela z kolorowego papieru (liczba i ułożenie według pomysłów dzieci).
Samodzielne działania dzieci; oglądanie powstałych prac; porównywanie ich, zorganizowanie wystawy w sali.

Prowadząca:

Monika Sierak

Twoje uwagi i pomysły

Tagi