Mikołajki - geneza święta

Mikołajki - geneza święta
Drukuj Skomentuj

Mikołajki to dzień, który zdecydowanie przybliża wszystkie dzieci do Świąt Bożego Narodzenia. W wielu domach i przedszkolach to pierwsza wizyta św. Mikołaja, intensywniejsze przygotowania do świąt i pisanie listów, które wiąże się z wybieraniem zabawek. Ale jaka jest geneza Mikołajek? Odpowiadamy.

Mikołajki w Polsce


Mikołajki to polska nazwa święta, które obchodzi się ku czci św. biskupa Mikołaja z Miry. Mikołajki każdego roku przypadają na 6 grudnia. Jest to również dzień, w którym każdy Mikołaj obchodzi imieniny. Nie każdy jednak wie, że tradycja świętowania i obdarowywania się prezentami ma korzenie w legendzie, która dotyczy postaci Świętego Mikołaja. Już od X wieku z ust do ust przekazywana jest historia życia biskupa z Miry, który 6 grudnia wręczał dzieciom prezenty oraz pomagał najbardziej potrzebującym osobom. Dziś Mikołaj w nocy z 5 na 6 grudnia zostawia dzieciom prezenty pod poduszką, w skarpecie bądź przy kominku.

 

Sprawdź także: Jak zorganizować wizytę Mikołaja w przedszkolu?

 

Mikołajki – pierwsze spotkanie z Mikołajem


W Mikołajki wiele przedszkoli decyduje się na wizytę św. Mikołaja, który poświęci dzieciom czas na rozmowę i wręczy im wymarzone prezenty. W zamian za prezent Mikołaj może jednak poprosić dziecko o wykonanie zadania – np. zaśpiewanie piosenki. Warto więc wcześniej przygotować maluchy na wizytę starszego pana, by nie bały się spotkania z Mikołajem. Należy jednak pamiętać, że Mikołajem nie może być osoba, którą dziecko nawet w przebraniu rozpozna bez trudu. Warto więc zadbać o specjalnie wynajętego na ten dzień Mikołaja, który w nienagannym przebraniu sprawi dzieciom radość.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!