Minimalizm w zabawkach - 6 powodów dla których warto go wprowadzić

Minimalizm w zabawkach - 6 powodów dla których warto go wprowadzić
Drukuj Skomentuj

Czasem trudno jest zestawić słowa minimalizm i dziecko. Jednak w podejściu minimalistycznym nie chodzi o rygorystyczne ograniczenia i rezygnowanie z przyjemności. Minimalizm kieruje się zasadą pragmatyzmu: mam to, czego potrzebuję. Warto takie podejście zastosować również w odniesieniu do zabawek dziecka! Dlaczego? Podajemy 6 powodów, dla których warto wprowadzić zasadę minimalizmu w zabawkach dzieci.

Zastanów się: ile razy jakiś pluszak leżał pod kanapą kilka dni - a mimo to nikt nie zauważył jego zniknięcia? Ile zabawek od miesięcy stoi na półkach i nie jest używanych? Ile razy maluch jęczał, że mu się nudzi, pomimo pokoju pełnego zabawek?

Już widzisz, dlaczego minimalizm w zabawkach ma sens?

 

Oto inne powody dla których warto go wprowadzić:

 

1. Tworzysz więcej przestrzeni dla wyobraźni.

 

Niektóre pomoce rozwijają kreatywność dziecka - i czasem warto je wykorzystywać. Okazuje się jednak, że dziecko z mniejszą ilością zabawek ma więcej pomysłów na spędzenie czasu w atrakcyjny sposób. Przy czym wykorzystuje do zabawy też inne przedmioty: buduje fort z koców i krzeseł, gry rysuje kredą... Nagle okazuje się, że do zabawy nie trzeba wielu gadżetów.

 

Sprawdź gry, do których potrzebujesz tylko długopisu i kartki: Gry na kartce - świetny sposób na nudę

 

2. Przy zakupie nowych zabawek oceniasz ich wartość.

 

Liczy się jakość, nie ilość. Zakupy są bardziej przemyślane, a zainwestowane pieniądze przekładają się na rozwój dziecka w konkretnych aspektach.

 

3. Uczysz dziecko, że przedmioty NIE stanowią o wartości człowieka.

 

Pokazujesz, że nie zawsze warto podążać za modą. To, że akurat dana zabawka jest reklamowana twierdzeniem “Każde dziecko musi ją mieć!” nie znaczy, że powinna zagościć na Waszej półce (i być zapomniana po dwóch dniach). Przy czym nie chodzi o odmawianie dziecku każdej przyjemności! Niektóre zabawki są bardziej wartościowe od innych.

 

A nawet komercyjny hit może być podarunkiem na wyjątkową okazję.

 

4. Uczysz szacunku do przedmiotów.

 

Dziecko, które ma mnóstwo zabawek, nie przejmuje się, jeśli jedna  z nich się zepsuje. Mniejsza ilość wzbudza w maluchu większe przywiązanie do tych, które posiada. Bardziej o nie dba i pilnuje, żeby ich nie zgubić.

 

5. Ułatwiasz sobie zorganizowanie przestrzeni.

 

Oczywiście, że chodzi o sprzątanie.

 

Poza tym ułatwiasz sobie (i dziecku) znalezienie miejsca dla każdej z zabawek. Zorganizowanie przestrzeni ułatwi też nauczenie malcuha, by odkładał zabawki na konkretne miejsce.

 

Zobacz również: Bałagan w pokoju. Jak nauczyć dziecko utrzymywać porządek?

 

6. Uporządkowany, estetyczny poków sprawi, że dziecku będzie się łatwiej skupić.

 

Mniej rzeczy będzie go rozpraszać. Harmonia i prostota w pokoju sprawi, że naukę czytania, pisania będzie szła sprawniej.

 

Uporządkowany pokój wpłynie też na rozwój poczucia estetyki malucha - przeczytaj więcej tu: Kształcenie poczucia estetyki u dziecka

 

Od czego zacząć?


Zrób segregację. Rzeczy, które nie były używane przez dziecko w ciągu ostatnich miesięcy, wyrzuć lub oddaj. Taki przegląd powtarzaj co pół roku albo co rok. Z niektórych zabawek dziecko wyrośnie, a niektóre po prostu mu się znudzą.

Szkoda ci wyrzucać zabawki? Możesz podzielić je na pół i część schować. Kiedy znów je wyjmiesz za kilka miesięcy, dziecko ucieszy się z nich jak z nowych!

Przy kupowaniu nowych zabawek zastanów się, które będą najbardziej wartościowe. Dzieciom szybko się nudzą zabawki, które “bawią się same”. Dobrze sprawdzają się te, które dają możliwości różnych opcji na zabawy: klocki, przedmioty artystyczne (kartki i pisaki albo ciastolina); lub też przedmioty związane z zainteresowaniami dziecka.

 

 

Może zainteresuje Cię też: 6 zabaw na skupienie uwagi u przedszkolaka

Filmy

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi