Miś szuka przyjaciela - scenariusz zajęć dla dzieci

Cel główny:
• rozwijanie wrażliwości emocjonalnej.
Cele szczegółowe:
• rozwijanie szacunku do zabawek, uświadamianie potrzeby dbania o przedmioty;
• wdrażanie do rozpoznawania i nazywania emocji własnych i innych;
• stwarzanie okazji do swobodnego wypowiadania się na określony temat;
• wspieranie swobodnej ekspresji ruchowej, kształtowanie umiejętności właściwego reagowania na ustalone sygnały i polecenia.
Metody: słowna, czynna, oglądowa
Formy pracy: indywidualna, zespołowa, zbiorowa
Pomoce dydaktyczne: pluszowy miś, termometr uczuć, utwór instrumentalny „Wysoko-nisko”, kostka z obrazkami ilustrującymi emocje.
Przebieg zajęć:
1. „Iskierka przyjaźni” – zabawa integracyjna w kole. Wytworzenie miłej atmosfery, wyciszenie dzieci.
Dzieci stają w kole i trzymając się za ręce recytują wierszyk:
„Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech powróci do mych rąk”.
Nauczyciel delikatnie ściska dłoń osoby, która znajduje się obok niego. Następnie przekazuje uścisk „iskierkę” kolejnej osobie aż trafi do nauczyciela.
2. „Miś staruszek” – wysłuchanie wiersza M. Majewskiej, rozmowa kierowana przez nauczyciela w oparciu o treść utworu. Wdrażanie do nazywania emocji przeżywanych przez bohatera utworu, rozwijanie skupienia uwagi, wspieranie rozwoju mowy.
Dzieci uważnie słuchają wiersz czytany przez nauczyciela a następnie odpowiadają na pytania dotyczące treści. Opisują emocje przeżywane przez bohatera utworu oraz zaznaczają je na termometrze uczuć.
Miś staruszek (M. Majewska)
Leży w kącie bardzo smutny miś pluszowy,
w łóżku Asi śpi już pluszak całkiem nowy.
Miś ma prawe uszko lekko naderwane,
było tyle razy przez Asię szarpane.
Szara łatka odpadła misiowi z brzuszka
od częstego tulenia do Asi uszka.
Miś bardzo lubił, gdy Asia go tuliła,
pocieszał ją zawsze, gdy mu się żaliła.
Przytulał ją czule swoją małą łapką,
którą mama wypchała mięciutką watką.
Dzielnie bronił zamku, walczył ze smokami
lub tańczył na statku razem z piratami.
Teraz Asia z nowym bawi się puchatkiem,
smutny miś zza łóżka spogląda ukradkiem.
Marzy, by jak dawniej Asia go kochała,
do swojego uszka czule przytulała.
Zmartwiona mama położyła go na łóżku,
zszyła ucho i łatkę na misia brzuszku.
Asia zawstydzona misia przeprosiła
i tak jak dawniej do uszka przytuliła.
W łóżku śpi miś nowy, obok miś staruszek,
który szepta bajeczki do Asinych uszek.
Rozmowa na temat wiersza:
• Co przydarzyło się misiowi?
• Jak czuł się miś? Dlaczego?
• Kiedy miś stał się szczęśliwy? (gdy Asia tuliła go do uszka; gdy bawiła się z nim; gdy spał z Asią w łóżeczku).
• Czy Asia zawsze dbała o swojego misia?
• Kto pomógł misiowi?
• Jak zachowała się Asia, kiedy mama naprawiła misia? Jak się czuła?
• Jak należy dbać o swoje zabawki?
3. „Jak czuł się miś?” – swobodna improwizacja ruchowa przy muzyce. Rozwijanie umiejętności reagowania na niskie i wysokie dźwięki.
Dzieci poruszają się do usłyszanego utworu. Podczas smutnych, niskich dźwięków ilustrują ruchem, jak mógł się poruszać smutny miś. W trakcie wesołych, wysokich dźwięków pokazują, jak czuł się miś, kiedy Asia go przeprosiła.
4. „Kostka z emocjami” – zabawa rozwijająca empatię. Kształtowanie umiejętności mówienia o emocjach własnych oraz innych osób.
Chętne dzieci rzucają kostką z obrazkami przedstawiającymi różne emocje a następnie odpowiadają na pytania, ilustrują ruchem, mimiką wylosowany stan emocjonalny. Przykładowe pytania:
• Co może czuć ten chłopiec/dziewczynka?
• Kiedy odczuwamy taką emocję?