„Misiowe zabawy” - konspekt zajęć otwartych dla grupy 3-4 latków
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
Cel ogólny:
- pogłębienie kontaktu emocjonalnego z rodzicem
Cele szczegółowe:
- dziecko aktywnie uczestniczy w zabawach z udziałem rodzica
- wzbogaca doświadczenia we współpracy z dorosłym
- pogłębia uczucia miłości i przywiązania do rodziców
- rozpoznaje misie z bajek
- odpowiednio reaguje na zmianę rytmu
- próbuje drzeć papier i nakleja go na szablon misia
- dba o estetykę pracy
- prawidłowo posługuje się pędzelkiem i klejem
- cieszy się z wykonanego zadania
Pomoce: płyty CD, pluszowy Miś Zbyś, ilustracje misiów, bębenek, szablony misiów, papier kolorowy, klej
Przebieg:
1. „Misiowa powitanka” - taniec z rodzicami i misiami do piosenki.
2. „Podróż do Krainy Pluszowych Misiów” - wybierzemy się dzisiaj do Krainy Pluszowych Misiów; jest to daleko, nie znamy drogi , więc przybył do nas Gość - Misiu Zbysiu, który nas zaprowadzi (przedstawienie pluszowego misia); do Krainy Pluszowych Misiów pojedziemy pociągiem; dzieci i rodzice ustawiają się w pociąg (piosenka „Jedzie pociąg, jedzie pociąg...)
3. „Oto mój miś” - prezentacja misiów przyniesionych przez dzieci; krótkie opowiadanie dzieci i rodziców o swoich misiach.
4. Gimnastyka z mamą, tatą i misiem:
Marsz na palcach z misiem uniesionym wysoko nad głową;
Bieg wokół misia z wysokim unoszeniem kolan;
Ćwiczenie równowagi - przekładanie misia pod uniesionym kolanem;
Siad prosty - unoszenie misia siedzącego na nogach.
5. „Bajkowe misie” - zaprezentowanie ilustracji misiów występujących w bajkach, zgadywanie przez dzieci tytułów bajek, z których pochodzą niedźwiadki: Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Miś Yogi, Miś Colargol, Gumisie, Troskliwe Misie.
6. „Małe i duże misie” - zabawa wyrabiająca reakcje na zmiany rytmu, w rytmie bębenka dzieci „duże misie", spacerują między szarfami przenosząc ciężar z nogi na nogę, kiedy nauczycielka zaczyna szybciej uderzać w bębenek dzieci zamieniają się w "małe misie", które figlują (położenie się na plecach i poruszanie nogami i rękami).
7. „Papierowy miś” - wykonanie wspólnie z rodzicami pracy plastycznej metodą wydzierania papieru kolorowego i naklejania na szablon misia.
8. „Wędrówki Misia Zbysia” - zaproponowanie dzieciom i rodzicom zabranie pluszowej maskotki do domu na dzień lub dwa; zachęcanie do wspólnego spędzenia czasu w gronie rodzinnym, prośba o zrobienie zdjęć z chwil, w których Misio Zbysio uczestniczył, (dokumentowanie wydarzeń z wędrówki misia w zeszycie, na zakończenie akcji wystawka zdjęć z „Wędrówek Misia Zbysia”).
9. „Kołysanka misia i słonka” - wspólna relaksacja do muzyki na zakończenie zajęć; podziękowanie za wspólną zabawę.
Autor: Aleksandra Socała