Mniej, więcej ... WIOSNA - scenariusz zajęć

Mniej, więcej ... WIOSNA - scenariusz zajęć
3.0
2 oceny
Oceń

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ, JĘZYKOWEJ, RUCHOWEJ, PLASTYCZNEJ

TEMAT:

„Mniej, więcej … WIOSNA”

 

UCZESTNICY:

Dzieci 4 letnie


CELE OGÓLNE:

  • rozwijanie umiejętności klasyfikacji, przeliczania, porównywania liczebności zbiorów,
  • wyrabianie nawyku prawidłowego chwytu narzędzia piśmienniczego.

CELE OPERACYJNE:

Dziecko:

  • prawidłowo rozróżnia i nazywa kolory (czerwony, żółty, niebieski, zielony),
  • dokonuje  klasyfikacji według wielkości i koloru,
  • prawidłowo przelicza w zakresie 5,
  • rozwija umiejętność porównywania liczebności zbiorów,
  • potrafi ustawić się w kole, w parach, w szeregu,
  • używa zdrobnień,
  • doskonali prawidłowy chwyt narzędzia piśmienniczego,
  • z pomocą prowadzącej, potrafi zaśpiewać fragment piosenki,
  • stara się prawidłowo reagować na sygnał,
  • ilustruje ruchem teksty piosenek,
  • rozwija sprawność motoryki małej i dużej podczas zabaw ruchowych i pracy plastycznej,
  • rozwija sprawność aparatu artykulacyjnego.


METODY:

  • słowna: objaśnienia i instrukcje, śpiewanie piosenek,
  • oglądowa: obserwacja i pokaz,
  • praktyczna: zabawy ruchowe, ćwiczeń, realizacji zadań wytwórczych,
  • elementy metody Pedagogiki Zabawy,
  • elementy metody Edukacji przez ruch Doroty Dziamskiej.


FORMY:

  • zbiorowa
  • grupowa
  • indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

  • słowne: teksty piosenek („Witamy …”, „Idzie wąż” , „Tupią mrówy” Wyd. KLANZA, „Wiosna, …, obudziły się motyle” M. Kluzy),
  • słuchowe: odtwarzacz CD, płyta CD, utwory z płyty „CARRANTUOHILL” Zbieram, poszukuję, badam cz.1,
  • wzrokowe: motyle – liczmany w trzech kolorach (czerwonym, niebieskim, żółtym) i dwóch wielkościach, kartki A4 i A3 w czterech kolorach (zielonym, czerwonym, niebieskim, żółtym), białe kartki A4, zielone kredki, klej.


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

1. Powitanie.
Piosenka powitalna „Witamy …”; rozdanie liczmanów – motyli, krótka rozmowa nt różnic między otrzymanymi motylami.


2.  „Idzie wąż” – płyta CD „Kiedy maluchy zmieniają się w zuchy” Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów  Klanza
Śpiewając piosenkę Prowadząca zaprasza do zabawy kolejno, motyle odpowiedniego koloru.
Dzieci  - motyle dołączają do „węża”.

Idzie wąż, idzie wąż  (P. śpiewa chodząc po sali)
rośnie wciąż, rośnie wciąż
żółte (niebieskie, czerwone) motyle węża się nie boją („motyle” wywołanego koloru wstają )
i dlatego za nim stoją, (i dołączają do węża)                 
długi jest ten wąż, długi jest ten wąż, ssssssssssssssss (dzieci naśladują syczenie węża)


3 . „Kolorowe motyle”
Klasyfikowanie liczmanów według koloru. Przeliczanie. Porównywanie liczebności zbiorów.
 
4. „Wiosna, …, obudziły się motyle” Moniki Kluzy – utrwalanie poznanej piosenki; inscenizowanie treści ruchem.

Wiosna, wiosna,
Obudziły się motyle,
Wiosna, wiosna,
Tęczą wita nas

Wiosna, wiosna,
Przyleciało ptaków tyle,
Wiosna, wiosna,
To słoneczny czas.


5. „Duży motyl - mały motylek”
Klasyfikowanie liczmanów według wielkości. Tworzenie zdrobnień.

6. „Idą mrówy” – „Maluchy rosną...nie tylko wiosną” Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów  Klanza, zabawa ruchowa przy piosence. Doskonalenie umiejętności ustawiania się w kole,
w parach, w szeregu.

Idą mrówy, idą
I  tupią nogami, x2
Tup, tup, tup
Koło zrób, koło zrób
(dzieci ustawiają się w kole)

Idą słonie, idą

Twoje uwagi i pomysły

Tagi