Moda na cały rok - scenariusz zajęć dla dzieci 5 letnich

Wszystkie materiały w tej zakładce to teksty przesyłane przez osoby niezwiązane z Przedszkola.edu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prezentowane treści.
Moda na cały rok - scenariusz zajęć dla dzieci 5 letnich
Oceń
Drukuj

Cele ogólne:

utrwalenie charakterystycznych cech pór roku, 

umożliwienie dzieciom ekspresji, spostrzeżeń i przeżyć poprzez użycie werbalnych i niewerbalnych środków wyrazu, 

rozwijanie twórczej inwencji plastycznej, 

ćwiczenia sprawności samoobsługowych, 

rozwijanie umiejętności dbania o własne zdrowie. 

 

Dziecko:

uważnie wysłucha wiersza, 

zna nazwy pór roku, 

wykazuje dużą wiedzę na temat jesieni (lub innej wybranej przez nauczyciela pory roku na dane zajęcia), 

określa charakterystyczne cechy pór roku (kolory, zjawiska pogodowe, zmiany w przyrodzie, ubiór), 

odpowiada chętnie na pytania zadawane przez nauczyciela, 

tworzy pracę plastyczną na zadany temat, 

dobiera ubrania do pory roku, 

klasyfikuje i przyporządkowuje obrazki odpowiednio do pór roku, 

rozróżnia zdania prawdziwe i fałszywe, 

 

Formy pracy: 

zbiorowa – praca w małej i dużej grupie, 

indywidualna – praca samodzielna. 

 

Metody: 

• słowne – rozmowa, żywe słowo, 

czynne – zadania stawiane dziecku, kierowanie własną aktywnością dziecka, 

oglądowe – udostępnianie sztuki, obserwacji i pokazu. 

 

Środki dydaktyczne:

wiersze o porach roku, obrazki – wiosna, lato, jesień, zima; kartoniki, na których pokazane są przedmioty lub rzeczy związane z określoną porą roku, chusta animacyjna, ubrania na każdą porę roku, koszyczki (lub kawałki materiału w kolorach pór roku), instrumenty, CD z muzyką z przedstawienia „Cztery pory roku” (lub utwór „Cztery pory roku” A. Vivaldiego, piosenki lub inne wybrane przez nauczyciela utwory związane z porami roku), odtwarzacz CD, karty pracy – plansze z postaciami dzieci i ubiorami na każdą porę roku. 

 

 

Przebieg zajęć: 

 

1. Powitanie. Ustawienie w kole. Zaśpiewanie piosenki „Karuzela” z Pedagogiki Zabawy. 


2. Słuchanie wierszy o porach roku („Zbiór utworów wierszowanych na każdą porę roku”, Magdalena Glabiszewska). Wszyscy siadają wokół chusty w kole. W tle słychać muzykę. 

 

ZIMA 

Gdy opadły wszystkie liście, 

Nadeszła zima, oczywiście! 

Wietrzyk wieje, śnieżek prószy, 

Dzieciom marzną nosy, uszy. 

Czas wyciągnąć szale, czapki, 

I te w groszki, i te w kratki.

 

Długie noce, krótkie ranki,

 Ale można iść na sanki! 

Dzieci śnieżki wciąż rzucają, 

Mroźnej zimie się nie dają! 

Taka zabawa to wielka gratka, 

Potem ogrzeje gorąca herbatka. 

 

WIOSNA 

Piękna, zielona i bardzo radosna, 

Taka jest właśnie Pani Wiosna! 

Przybywa do nas po śnieżnej zimie, 

Gdy mroźny czas na stałe minie. 

 

Chowamy czapki i ciepłe kozaki, 

Obserwujemy lecące ptaki. 

Gdy nadchodzą wiosenne miesiące, 

Budzi się życie w parku i na łące

 

LATO

Wakacje to wspaniały czas,

Góry, morze, słońce, las. 

Na łące za motylem biegamy, 

Zabaw nigdy dość nie mamy!

 

 Zimnymi lodami się zajadamy, 

Gdy na ochłodę ochotę mamy. 

Na plaży w piasku się bawimy, 

Pływamy w morzu, niczym delfiny! 

 

JESIEŃ 

Wiele grzybów rośnie w lesie,

Bo już przyszła Pani Jesień. 

Pada deszczyk, wiatr powiewa, 

Lecą krople, szumią drzewa.

 

 Wkładam czapkę i sweterek, 

Chętnie idę na spacerek. 

Wezmę parasol i kalosze, 

Skomentuj

Skomentuj jako pierwszy!