Moja przyjaciółka Ziemia - scenariusz mitingu ekologicznego w przedszkolu

Moja przyjaciółka Ziemia - scenariusz mitingu ekologicznego w przedszkolu
3.3
4 oceny
Oceń

 

Cel główny:

  • Popularyzacja haseł i działań na rzecz ochrony środowiska, inspirowanie samodzielnych działań dziecka, prezentacja na forum posiadanych wiadomości i umiejętności z powyższej tematyki.

Cele szczegółowe:

  • Kształtowanie świadomości ekologicznej dzieci;
  • Budzenie współodpowiedzialności za stan środowiska naturalnego;
  • Rozwijanie umiejętności proekologicznych;
  • Budzenie szacunku do różnych form życia;
  • Rozwijanie umiejętności współpracy w zespole, aktywność na rzecz grupy.

Nagrody:

  • Dyplomy dla uczestników biorących udział w mitingu, gry planszowe o tematyce ekologicznej, gry badawcze o tematyce ekologicznej.

Sprzęt audio:

  • Magnetofon, mikrofony.

Pomoce dydaktyczne:

  • Świeże owoce i warzywa (winogrono, kiwi, ogórek), szklane misy, kolorowe piłeczki, kolorowe arkusze brystolu, śmieci (plastik, papier, szkło białe i kolorowe), losy z zagadkami, kotyliony dla jury w kolorach zespołów, sylwety zwierząt, wydrukowane ilustracje naturalnych środowisk zwierząt, minki (smutna i wesoła), chipsy, lizaki, cukierki, czekolada (zdrowa i niezdrowa żywność), chustki na oczy, kolorowe pojemniki na śmieci, ilustracje do zagadek, dekoracja.

 

Przebieg uroczystości:


1. Powitanie przez prowadzące przybyłych Gości.

2. Przydzielenie opiekunów zespołów, wyjaśnienie zasad punktacji.
Jury spośród nazw zespołów losuje drużynę, której będzie opiekunem, po losowaniu każdy opiekun otrzymuje szklaną misę z kolorowymi piłeczkami odpowiadającymi barwie zespołu, oprócz tego przypina kotylion w tym samym kolorze.

KONKURENCJE:


I ŚMIECI
1. Inscenizacja bajki „Czerwony Kapturek”.
Zapraszamy do obejrzenia przygotowanej przez dzieci inscenizacji bajki .
- „Ekologiczne Czyściochy” – dzieci losują kolor pojemnika na śmieci, do którego będą wrzucać odpady rozrzucone w lesie przez złego wilka.

MORAŁ: WIEDZĄ O TYM WSZYSTKIE DZIECI, SEGREGOWAĆ TRZEBA ŚMIECI!

II ROŚLINY I ZWIERZĘTA
1. „Gdzie mieszkają zwierzęta” – dzieci spośród ilustracji zwierząt losują jedno z nich, ich zadaniem jest dopasowanie sylwety zwierzęcia do jego środowiska naturalnego (ilustracje).
2. „Zagadki słuchowe” – odgłosy zwierząt. (po 2 odgłosy dla każdego zespołu).

MORAŁ: SZANUJ WODĘ, SZANUJ ZIELEŃ, BO TO TWOI PRZYJACIELE!

III OWOCE I WARZYWA
1. „Smakuję i jem” – konkurencja z udziałem opiekunów drużyn. Dzieci mają zawiązane oczy, opiekunowie podają dzieciom do spróbowania owoce i warzywa, dziecko po smaku rozpoznaje ich nazwę (ogórek, kiwi, winogron).
2. „Zdrowo, czy niezdrowo” – Dzieci mają przed sobą kosz pełen jedzenia, w którym znajduje się zdrowa i niezdrowa żywność (chipsy, czekolada, lizaki, cukierki, owoce, warzywa), Dzieci mają za zadanie oddzielić zdrową żywność od tej drugiej, Każdy z zespołów wyciąga z kosza to, co jest niezdrowe.
MORAŁ: JEM OWOCE, JEM WARZYWA, NIECH WITAMIN MI PRZYBYWA.

IV WODA
1. „Prawda, czy fałsz” – każda z drużyn otrzymuje dwie minki (smutną i wesołą), za pomocą których będą odpowiadać, czy zdania są prawdziwe, czy fałszywe. Każdy z zespołów odpowiada na 2 twierdzenia, podnosząc odpowiednio: PRAWDA – wesoła minka, FAŁSZ – smutna minka.

ZESPÓŁ 1:
- do lasu zabierasz napój owocowy w kartoniku, kiedy go wypijesz, zabierasz kartonik z powrotem do domu.
- w lesie nie można krzyczeć, ponieważ można zedrzeć gardło.

ZESPÓŁ 2:
 - na skraju leśnej drogi spotykasz lisa, który się nie boi i nie ucieka, więc możesz podejść i go pogłaskać.
- zwierzę, którego nie spotyka się w lesie to krowa.

ZESPÓŁ 3:
 - ptak, który mieszka w lesie to sowa.
 - segregując odpady do pojemnika na plastik wrzucamy szklane butelki.

ZESPÓŁ 4:

Twoje uwagi i pomysły

Tagi