„Moja ręka pisze” - scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
Cel ogólny: Kształtowanie płynności i precyzji ruchów ręki piszącej,
Zastosowane metody dydaktyczne: podające, eksponujące, praktyczne
Zastosowane elementy metod (i programów) terapii pedagogicznej: kinezjologia edukacyjna
Forma terapii: indywidualna
Przebieg zajęć:
I. Zajęcia wstępne
1. Zapoznanie się
Cel: Budowanie więzi między dzieckiem, a prowadzącą, wytworzenie odpowiedniej atmosfery
Przebieg: Prowadząca przedstawia się dziecku, prosi je o to samo
2. „Kółka małe, kółka duże”
Cel: Ćwiczenie ruchowe, doskonalenie pamięci ruchowej, ćwiczenie koncentracji uwagi
Przebieg: Próby zapamiętania rymowanki z pokazywaniem: „Kółka małe, kółka duże, rączki w bok i rączki w górę, tak się chwieją w sadzie drzewa tak skrzydłami macha mewa, tak wygina się sprężyna taka wielka jest pierzyna”
II. Zajęcia właściwe:
1. Woda
Cel: Przewodzenie impulsów nerwowych
Przebieg: Picie wody
Pomoce: WODA
2. Leniwa Ósemka
Cel: Usprawnianie koordynacji ręka – oko, przekraczanie linii środka
Przebieg: Samodzielne kreślenie ósemki ręką po planszy wiszącej na wysokości wzroku, raz jedna ręką raz drugą
Pomoce: PLANSZA Z LENIWĄ ÓSEMKĄ
3. „Macham tu, macham tam”
Cel: Usprawnianie grafomotoryki, przekraczanie linii środka
Przebieg: Kreślenie form kolistych i falistych, dużych ruchów w powietrzu (ćwiczenia rozmachowe rąk)
Pomoce: TASIEMKA NA PATYKU
4. Kreślenie
Cel: Wyrabianie umiejętności stopniowego przesuwania ręki piszącej od strony lewej do prawej
Przebieg: Kreślenie palcem szlaczków w dużym formacie od lewej strony do prawej
Pomoce: PLANSZE ZE SZLACZKAMI
5. „Po nitce do kłębka”
Cel: Świadome wyrabianie kontroli nad ruchami dłoni
Przebieg: Zwijanie sznurka
Pomoce: ZŁOTY KORDONEK
6. „Koło- kokarda”
Cel: Usprawnianie mięśni dłoni, doskonalenie znajomości kolorów
Przebieg: Według wzoru uzupełnianie konturu obrazka a następnie wypełnienie go odpowiednim kolorem, nazywanie kolorów
Pomoce: KARTA PRACY
7. „Znaki- zmywaki”
Cel: Wyrabianie nawyku prawidłowego posługiwania się narzędziami do pisania, wyrabianie płynności i precyzji ruchów ręki ułożonej w pozycji jak przy pisaniu
Przebieg: Rysowanie szlaczków litero podobnych po śladzie, linii przerywanej
Pomoce: KARTA PRACY ZE ZMYWALNEGO PAPIERU, MAZAK ZMYWALNY
Cel: Przewodzenie impulsów nerwowych
Przebieg: Picie wody
8. Rybka
Cel: Rozwijanie umiejętności manipulacyjnych, kształtowanie płynnych ruchów i większej zwinności oraz precyzji i dokładności,
Przebieg: Układanie płaskich figur na płaszczyźnie według wzoru
Pomoce: KARTA PRACY Z RYBKĄ
III. Zajęcia końcowe
1. Kapturek myśliciela
Cel: Ćwiczenie odprężające