Motoryka mniejsza - dlaczego jest tak ważna w rozwoju dziecka?

Motoryka mniejsza - dlaczego jest tak ważna w rozwoju dziecka?
Drukuj Skomentuj

Motoryka mniejsza, nazywana zamiennie motoryką małą, jest niezwykle ważna w rozwoju dziecka. Wielu rodziców zadaje sobie jednak pytanie – dlaczego? Oto odpowiedź.

Motoryka mała – dlaczego jest ważna?


Rozwój dziecka jest dla rodziców na pierwszym miejscu. Warto więc zapoznać się z najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi wsparcia w tej dziedzinie życia. Prawidłowy rozwój malucha jest ściśle związany z motoryką mniejszą. Pozwala dziecku poznawać świat za pomocą zmysłu dotyku, rozwijać umiejętności manualne. Im więcej tego typu ćwiczeniom dziecko poświęca czasu, tym lepsza jest jego sprawność grafomotoryczna.

 

Sprawdź także: Zabawy dla dzieci w wieku 0-6 lat


To jednak długi proces, który warto wspierać już od pierwszych dni. Dziecko dopiero w wieku dwóch-trzech lat osiągnie umiejętność mocniejszego chwytu, przewracania kartek czy trafiania łyżką do buzi.


Na rynku jest jednak wiele zabawek, które wspierają motorykę małą. I to właśnie je warto jest podarować dziecku. Do najtańszych zabawek, które wspierają motorykę małą należą m.in. ciastolina czy plastelina.

 

Czytaj także: Jak wzmocnić odporność przedszkolaka jesienią?


Motoryka mniejsza jest bardzo ważna, ponieważ przez cały czas dorastania pozwoli dziecku wykonywać coraz precyzyjniejsze ruchy. Jeśli będziemy dbać o tego typu rozwój, dziecku łatwiej będzie uczyć się pisać, wiązać sznurowadła, czy rozwijać inne umiejętności wymagające dotyku.

 

Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!