„Motyle - poznanie etapów rozwoju motyla” - scenariusz zajęć dla 4 i 5 latków

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
„Motyle - poznanie etapów rozwoju motyla” - scenariusz zajęć dla 4 i 5 latków
2.3
6 ocen
Oceń
{

Scenariusz zajęć otwartych w grupie dzieci 4 i 5 letnich - Misie.

Cele ogólne:
- poznanie etapów rozwoju motyla.

 

Cele szczegółowe:

 

Dziecko:

- ogaduje zagadkę,
- słucha wiersza i wypowiada się na temat jego treści,
- zna etapy rozwoju motyla,
- przelicza sylwety motyli, porównuje liczebność zbiorów,
- improwizuje muzykę ruchem,
- wykonuje ćwiczenie grafomotoryczne - rysuje motyla po śladzie.

 

Metody:

słowna: zagadka, opowiadanie, pogadanka,
oglądowa: pokaz zdjęć motyli, historyjka obrazkowa,
czynna: improwizacja muzyczno - ruchowa, ćwiczenie grafomotoryczne

 

Formy:
- zbiorowa,
- indywidualna.

 

Pomoce dydaktyczne:
zagadka, wiersz pt. Gąsienica - tajemnica D. Gellner, płyta CD, odtwarzacz CD, sylwety motyli, zdjęcia motyli, historyjka obrazkowa, karty pracy, kredki, kolorowe wstążki.

 

Przebieg zajęć:

 

1. Powitanie piosenką „Wszyscy są”.

 

„Motyl - wprowadzenie do tematu zajęć za pomocą zagadki.

 

Lata nad łąką piękny jak kwiat,
swoim kolorem zachwyca,
i zapomina w mig cały świat,
że wcześniej była to gąsienica.

 

2. Wysłuchanie wiersza D. Gellner „Gąsienica – tajemnica”.
 
Idzie ścieżką gąsienica,
kolorowa tajemnica.
Krótkich nóżek mnóstwo ma...
Jedną robi nam „pa, pa, pa!”.
Do widzenia! Do widzenia!
Czary-mary – już mnie nie ma!
Nitką się owinę cała
i przez zimę będę spała!
Gdy ochłodzi się na dworze,
będę spała, jak w śpiworze.
Już się niby nic nie dzieje.
Kokon się na wietrze chwieje...
Gąsienica w środku śpi
i zamknęła wszystkie drzwi.
A na wiosnę - Patrzcie teraz!
Ktoś w kokonie drzwi otwiera!
Macha do nas skrzydełkami...
Kto to jest? Powiedzcie sami.

 

Co robiła zimą gąsienica?
W czym spała w czasie zimy?
Co stało się z gąsienicą, kiedy nastała wiosna?
W co zamieniła się gąsienica?
Pokaz zdjęć przedstawiających gąsienicę i motyle. Omówienie i porównanie ich wyglądu.

 

3. Od gąsienicy do motyla – praca z historyjką obrazkową .
Dzieci układają historyjkę obrazkową przedstawiającą etapy rozwoju motyla.

 

4. Motyle na łące - zabawa matematyczna.

 

Dzieci przeliczają motyle na tablicy. Porównują liczebność zbiorów.

 

Ile motyli lata nad łąką?
Ile motyli siedzi na kwiatach?
Ile jest wszystkich motyli?
Ile jest żółtych motyli?
Ile jest różowych motyli?
Ile jest fioletowych motyli?
Których motyli jest najmniej?
Których motyli jest najwięcej ?

 

5. Taniec motyli - improwizacja muzyczno - ruchowa.
Dzieci poruszają się w rytm muzyki klasycznej, poruszają kolorową wstążką .

 

6. Motyl - ćwiczenie grafomotoryczne.
Dzieci rysują motyla po śladzie.

 

7. Podziękowanie dzieciom i rodzicom za zajęcia. Ewaluacja zajęć .
Dzieci otrzymują sylwety motyli – jeśli zajęcia im się podobały rysują motylowi uśmiechniętą buzię, jeżeli nie – smutną.

 

 

Autor:  Justyna Skrzypczak

 

Twoje uwagi i pomysły

Tagi