Mydło wszystko umyje - scenariusz zajęć zintegrowanych dla 2,5-latków

Mydło wszystko umyje - scenariusz zajęć zintegrowanych dla 2,5-latków
5.0
1 ocena
Oceń

TEMAT KOMPLEKSOWY:

  • Czyste przedszkolaki.


TEMAT ZAJĘĆ:

  • Mydło wszystko umyje.


CELE OGÓLNE:

  • kształtowanie nawyków higienicznych i czynności samoobsługowych
  • rozwijanie mowy i myślenia poprzez zabawy dydaktyczne


CELE SZCZEGÓŁOWE. Dziecko:

  • wita się muzyczną rymowanką
  • uważnie słucha krótkiego wiersza i rozmawia na temat jego treści
  • orientuje się w schemacie własnego ciała
  • wypowiada się na określony temat
  • wymienia cechy mydła w kostce i mydła w płynie
  • bierze udział w zabawach ruchowych


METODY:

  • słowna – rozmowa
  • czynna – samodzielnych doświadczeń
  • oglądowa – obserwacja i pokaz


FORMY:

  • grupowa
  • indywidualna

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ


1. Powitanie „Dobrze, że jesteś…”.
Dzieci siedzą w kole, śpiewają tekst powitanki wraz z pokazywaniem odpowiednich gestów.

2. „Jurek nurek” – słuchanie wiersza połączone z rozmową na temat jego treści.
Dzieci słuchają krótkiego wiersza, następnie swobodnie wypowiadają się na temat jego treści.

Treść wiersza „Jurek nurek”
Czy to w wannie pływa nurek?
Nie, to tylko mały Jurek.
Myje szyjkę, brzuszek, nóżki,
włosy, rączki i paluszki.
Będzie śliczny i czyściutki
– nurek ten nasz wesolutki.

3. „Co jest potrzebne do kąpieli?”
Nauczyciel rozkłada przed dziećmi różne przedmioty (miś, ręcznik, mydło, pasta i szczoteczka do zębów, łyżka, gąbka, kredka) oraz obrazek brudnego chłopca. Dzieci spośród zgromadzonych przedmiotów wybierają te, które przydadzą się chłopcu, aby zmienił się w czyścioszka.
Pomoce: miś, ręcznik, mydło, pasta do zębów, łyżka, gąbka, kredka, ilustracja przedstawiająca brudnego chłopca.

4. „Mydło lubi zabawę” – zabawa ruchowa przy piosence.
Dzieci poruszają się w rytm muzyki, na przerwę dzieci naśladują mycie poszczególnych części ciała wymienionych przez nauczyciela.
Pomoce: odtwarzacz CD, piosenka na CD.

5. „Mydła, mydełka” – prezentacja różnego rodzaju mydeł.
Nauczycielka rozkłada przed dziećmi mydła o różnym kolorze i kształcie. Dzieci określają ich wielkość, kształty, kolory, zapachy.
Pomoce: różnego rodzaju mydła.

6. „Eksperyment z mydłem i czarnym pieprzem.”
Nauczycielka rozkłada przed dziećmi miskę z wodą. Wsypuje do niej pieprz. Następnie prosi jedno dziecko żeby wsadziło do niej paluszek. Pyta się, czy coś się stało szczególnego? Następnie prosi inne dziecko, polewa mu paluszek płynnym mydłem i każe włożyć palec do wody. Dzieci określają, co się stało. Doświadczenie ma na celu ukazanie dzieciom jak „brud ucieka” od mydła.
Pomoce: miska z wodą, czarny, mielony pieprz, mydło w płynie.

7. „Mydło w kostce, mydło w płynie” – zabawa ruchowa.
Nauczycielka rozdaje dzieciom emblematy na szyję (emblematy przedstawiają mydło w kostce lub mydło w płynie). Na dywanie w jednym miejscu kładzie ilustrację – mydło w kostce, w drugim ilustrację – mydło w płynie. Dzieci poruszają się po sali w rytm wystukiwany przez nauczycielkę na bębenku. Na przerwę dzieci mają za zadanie podejść do odpowiedniej ilustracji.
Pomoce: emblematy dla dzieci, ilustracje – mydła w kostce i mydła w płynie.

Autor: Sylwia Lisowska – Walęcka

Twoje uwagi i pomysły

Tagi