Na spotkanie nocy – zabawy badawcze. Scenariusz zajęć dla 6-latków.

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Na spotkanie nocy – zabawy badawcze. Scenariusz zajęć dla 6-latków.
2.5
2 oceny
Oceń
{

Temat kompleksowy: Eskimosi – życie ludzi na Dalekiej Północy.

Temat kompleksowy: Eskimosi – życie ludzi na Dalekiej Północy.


Oczekiwane rezultaty aktywności:

  • poznanie otoczenia przyrodniczego, nabywanie określonych doświadczeń;
  • wzbogacanie słownictwa o nowe terminy, wyrażanie uczuć;
  • kształcenie sprawności umysłowych, porównywanie, klasyfikowanie, uogólnianie, wnioskowanie;
  • wyzwalanie ekspresji ruchowej poprzez zabawy zorganizowane;
  • poznawanie i wyrażanie własnych uczuć;
  • rozwijanie różnorodnych form twórczości dziecięcej;
  • budzenie wrażliwości estetycznej w kontaktach z przyrodą.

I Obszar edukacji społeczno–moralnej:
1. Ziemia – moja planeta.
II Obszar edukacji ruchowej:
1. Rozwijam swoją sprawność ruchową poprzez zabawy ruchowe.
III Obszar edukacji przyrodniczej:
1. Obserwuję, eksperymentuję i odkrywam przyrodę w ciągu całego roku.
IV Obszar edukacji w zakresie mowy i myślenia:
1. Uczę się rozumienia informacji przekazywanych w sposób niewerbalny.
2. Uczę się myśleć, mówić, słuchać i rozumieć.
V Obszar edukacji w zakresie przygotowania do pisana i czytania:
1. Doskonalę spostrzegawczość wzrokową.
2. Przygotowuję się do czytania.

Cele:
1. Stworzenie okazji do poznania zjawisk fizycznych w przyrodzie (powstanie dnia i nocy).
2. Rozwijanie aktywności poznawczej.
3. Rozwijanie aktywności twórczej poprzez stosowanie technik twórczego myślenia oraz wykorzystywanie dziecięcej ekspresji.

Metody:

  • metoda przekazu wiedzy;
  • metoda samodzielnych doświadczeń;
  • metody aktywizujące;
  • metoda kierowania własną działalnością;
  • metoda pokazu;
  • metoda zadań stawianych dziecku.

Formy aktywności dziecka:

  • zabawowo – zadaniowa;
  • językowa;
  • ruchowa;
  • plastyczna.


Środki dydaktyczne:

  • makieta nieba, globus, lampka nocna („słońce”);
  • ilustracje przedstawiające zjawiska powstawania dnia i nocy, kaseta z nagraniem, kartki z bloku dużego formatu, kredki.

Przebieg zajęć:
I Sytuacja wychowawczo – dydaktyczna:

1. Organizacja:
Dywan pokryty ogromną płaszczyzną materiału w kolorze granatowym, na nim przyklejone gwiazdki. Pod materiałem, wspinającym się na tablicę, ukryta została mapa nieba północnego, z niektórymi wybranymi gwiazdozbiorami (Rak, Lew,  Waga, Byk, Baran, Panna).


2. Nawiązanie:
Nauczycielka przebrana w pelerynę z motywem nocy – gwiazdy, księżyc – wchodzi na salę, w ręku trzymając napis „noc”.
„Idzie niebo ciemną nocą
ma w fartuszku pełno gwiazd
Gwiazdy błyszczą i migocą
zaprosiły tutaj Was”.
Następnie nauczycielka zadaje pytanie „Co tu się stało? Co wydarzyło się w tej sali? Dlaczego wyglądam tak inaczej?”

II. Pojawienie się sytuacji problemowej:
Dzieci próbują odgadnąć o czym będziemy rozmawiać (o nocy, o niebie, o gwiazdach). Odczytują globalnie wyraz „noc”.

Nauczycielka podnosi swoją pelerynę i prosi dzieci, żeby spróbowały wrzucić pod nią różne słowa, które przypominałyby im o tym że jest noc. Nauczycielka zbiera słowa i dziękuje dzieciom. Następnie zadaje dzieciom kolejne pytanie – „Czy zastanawiałyście się kiedyś, dlaczego po dniu następuje noc?”.

III. Podjęcie próby rozwiązania problemu:

Twoje uwagi i pomysły

Tagi