Najciekawsze zabawy ruchowe dla dzieci!

Najciekawsze zabawy ruchowe dla dzieci!
Drukuj Skomentuj

Zabawy ruchowe dla dzieci to świetny sposób na wzmocnienie sprawności fizycznej i odporności maluchów. Wyścigi, siłowanki, gra w piłkę – dzieci to kochają. Przeczytaj o 15 najciekawszych zabawach dla dzieci!


Zabawy ruchowe dla dzieci

 

Zabawy ruchowe dla dzieci są niezwykle istotne w ich rozwoju. Aktywność fizyczna dziecka ma wpływ na jego zdrowie i samopoczucie. Bez niej maluch po prostu nie będzie dobrze się rozwijał. Lekarze zauważają, że ruch i wysiłek fizyczny to w dzisiejszych czasach już nawet nie środek zapobiegający chorobom cywilizacyjnym, ale wręcz warunek przetrwania ludzkiego gatunku.


Zabawy ruchowe na kółkach

 

Jazdę na rowerze, hulajnodze czy wrotkach można uatrakcyjnić:

  • Tor przeszkód - możesz na drodze przejazdu dzieci poustawiać krzesła, kosze na śmieci, duże zabawki, skrzynki. Weź ze sobą stoper, żeby mierzyć czas przejazdu małym sportowcom.
  • Slalom - klasyczna zabawa polegająca na  mijaniu zygzakiem rozstawionych kijków.


Zabawy ruchowe na wf-ie

  • Głupi Jaś - dwie osoby stojące naprzeciw siebie rzucają do siebie piłkę. Trzecia osoba ustawia się twarzą do rzucającego i próbuje przechwycić piłkę. Może to zrobić wtedy, gdy rzut będzie niecelny i piłka upadnie, lub gdy, podskakując wysoko, złapie ją. Kiedy „głupi Jaś” przechwyci piłkę, zamienia się miejscem z dzieckiem, które właśnie rzucało.
  • Podawanie piłki górą - dzieci siedzą w rozkroku na ławeczce, jedno za drugim tyłem do siebie. Pierwsze dziecko podaje górą pikę kolejnemu, a ono przekazuje ją następnemu, aż do samego końca.


Skoczne gry i zabawy ruchowe dla dzieci

 

  • Skoki przez drabinkę. Wykonaj drabinkę, np. z gazety. Wystarczy pociąć ją na 5-centymetrowe paski, które ułożycie na ziemi na wzór drabinki. Zadanie dziecka polega na sprawnym przeskakiwaniu kolejnych szczebelków.
  • Skoki przez linkę. To ćwiczenie bardzo pomaga w utrzymywaniu równowagi. Do tej zabawy potrzebna jest linka, którą musisz zamocować – dla dzieci trzyletnich – na wysokości 25–30 cm.

Harce w stylu retro

 

  • Raz, dwa, trzy, baba jaga patrzy - jedna osoba to Baba Jaga. Stoi tyłem do pozostałych i woła: „Raz, dwa trzy, Baba Jaga patrzy”. W tym czasie dzieci szybko biegną w jej stronę. Na słowo „patrzy” Baba Jaga odwraca się. Kto nie zdołał się zatrzymać w bezruchu, wraca na start, kto dotknie Baby Jagi, ten zajmuje jej miejsce.
  • Ciuciubabka - dziecko, które jest ciuciubabką, stoi w środku koła z zawiązanymi oczami. Maluchy śpiewają znaną piosenkę, a ciuciubabka próbuje ich złapać.
  • Kolory - dziecko, które na początku poprowadzi zabawę, trzyma w rękach piłkę. Pozostałe przysiadają  naprzeciw niego. Prowadzący rzuca piłkę po kolei do każdego kolegi, wymieniając przy tym różne kolory. Dzieci łapią i odrzucają piłkę. Nie można jej złapać, gdy rzucający piłkę powie „czarny!”. Zmiana z prowadzącym następuje, gdy ktoś złapie piłkę, mimo że padło hasło „czarny!”.


Zabawy ruchowe dla małych siłaczy

 

  • Za łokcie. Dzieci stoją tyłem do siebie, ramiona mają złączone w łokciach. Usiłują przeciągnąć partnera na swoją stronę.
  • Klapsy. Dzieci chwytają się tymi samymi, czyli np. lewymi lub prawymi ramionami, a drugimi usiłują klepnąć swojego partnera w pośladek. Zobaczycie, jak przy tym będzie wesoło!


Zabawy ruchowo-muzyczne

 

  • Stoi różyczka - Dzieci śpiewają piosenkę, kręcąc się w kółko (różyczka wybiera jedną osobę, kręci nią, a sama zajmuje jej miejsce, a nowa osoba jest różyczką):

 

Stoi Różyczka w czerwonym wieńcu,
My się kłaniamy jako książęciu.
(dzieci stają i kłaniają się Różyczce)

Ty, Różyczko, dobrze wiesz,
dobrze wiesz, dobrze wiesz,
Kogo kochasz, tego bierz,
Tego bierz!

 

  • Jedzie pociąg z daleka. Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka…” - ta znana piosenka jest świetna do zabaw w ruchu. Uczestnicy ustawiają się kolejno za sobą - za pierwszą osobą ustawiają się następne. Zabawa polega na tym, by podczas grania muzyki pociąg poruszał się po pokoju/sali. W wolnym czasie, podczas przerw w muzyce, powinno dziać się coś innego. Gdy muzyka nie gra dzieci mogą np. trzymać się za ramiona, za głowy, poruszać się do tyłu – wedle uznania.


Zabawy dla umysłu

 

  • Skojarzenia. Zacznij zabawę, wymawiając jakieś słowo, np. „słońce”. Potem dziecko mówi słowo kojarzące się z tym, co powiedziałaś, np. „gorąco”. Potem ty szukasz skojarzenia do „gorąco”, np. „lato”. I tak na zmianę („morze”, „piasek”, „babki”...).
  • Poszukiwanie skarbów. Na dworze w różnych miejscach (drzewa, krzaki, kamienie) schowaj jakiś przedmiot – coś słodkiego albo drobny prezent. Powiedz: „Idź do przodu, stań, idź w stronę ławki, omiń ją, szukaj na dole....”. Innym poleceniem może być podanie liczby kroków, jakie dziecko ma przejść

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!