Najczęściej popełniane błędy wychowawcze

Najczęściej popełniane błędy wychowawcze
Drukuj Skomentuj

Trudno ustrzec się przed popełnianiem błędów wychowawczych i każdy rodzic ma jakiś na swoim koncie. Najważniejsze, by w porę je zauważyć i wyeliminować. Przedstawiamy zatem najczęstsze błędy opiekunów.

Błędy wychowawcze nie wynikają ze złej woli rodziców. Są sumą ich własnych doświadczeń oraz rzeczywistości. Trudno bowiem na co dzień postępować tak, jak radzą specjaliści. Wystarczy jednak odpowiedni wysiłek, który dorośli włożą w zmianę swojego zachowania, by wyeliminować większość błędów wychowawczych. Niżej przedstawiamy te najczęściej popełniane.

 

Brak konsekwencji


Wydaje się, że brak konsekwencji należy do najczęściej popełnianych błędów wychowawczych. Maluchy są świetnymi obserwatorami – sprawdzają stanowczość rodziców i to, czy pozwolą nagiąć zasady. Każde odstępstwo od wcześniej ustalonych reguł będzie sygnałem, że wcale tak bardzo się one nie liczą. To samo tyczy się uleganiu dziecięcej histerii. Gdy maluch widzi, iż płaczem wymusi zmianę decyzji, z pewnością nie zawaha się przed użyciem tego „ostatecznego” argumentu.

O konsekwencji trzeba pamiętać także, podczas wymierzania kary. Złe zachowanie powinno być zauważone, więc nie ma sensu czekać z reprymendą lub całkowicie z niej rezygnować. W ten sposób dziecko uczy się, że niezależnie co zrobi, ujdzie mu to na sucho.

 

Zbyt mało pochwał


Do błędów wychowawczych zaliczamy również brak pochwał. Nie chodzi oczywiście o to, by zachwycać się wszystkim co zrobi dziecko, nawet jeżeli się nie przyłożyło. Chwalić należy za to, w co włożyło pracę i wysiłek – nawet jeżeli pomogło posprzątać ze stołu, czy bez marudzenia samo się ubrało. Będzie to jasny sygnał, że rodzice zwracają na nie uwagę i doceniają zaangażowanie.

Błędem jest też zachowawczość dorosłych, którym trudno przychodzi powiedzieć, że bardzo kochają swoje dzieci, są mądre i piękne. Słysząc takie słowa, każdy czuje się lepiej i staje się lepszy! Okazywanie uczuć to również przytulanie i spędzanie czasu na wspólnej zabawie.

 

Zobacz, dlaczego warto znaleźć czas na zabawę z dzieckiem, wejdź: Jakie korzyści daje zabawa z dziećmi?

 

Brak dobrego przykładu


Rodzice wymagają od swoich dzieci, by były grzeczne, z szacunkiem traktowały starszych, mówiły „dziękuję”… Jednak aby te zalecenia mogły wcielić w życie, muszą zobaczyć, jak to zrobić – a najlepszy przykład idzie z góry! Dlatego, jeżeli dziecko na co dzień nie widzi, że rodzice używają na przykład zwrotów grzecznościowych, samo nie będzie wiedziało, iż powinno to robić!

 

Wprowadzanie zbyt wielu zakazów


Rodzice chcą, aby dzieci były przebojowe i samodzielne, a jednocześnie chcą jak najdłużej trzymać je pod kloszem. Ten błąd wychowawczy może nieść za sobą poważne konsekwencje, w tym również brak samodzielności. Zakazy powodują zatrzymanie w maluchach ciekawości świata. Dlaczego zabraniać dotykania piasku czy kamieni podczas spaceru, jeżeli dziecko chce poczuć ich fakturę? Takie zabawy to przecież jeden ze sposób stymulowania rozwoju kilkulatka.

 

Porównywanie z rodzeństwem


Gloryfikowanie któregoś z rodzeństwa nigdy nie jest dobrym pomysłem. Może budować pomiędzy dziećmi mu, którego nigdy nie będą w stanie zburzyć. Oprócz tego jedno z nich na pewno poczuje się gorsze, odrzucone albo mniej kochane. Trzeba pamiętać, że każde dziecko ma swoje mocne strony i na nich należy się skupić.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi