Najlepsze książki dla trzylatka
Miłości do czytania to dzisiaj bezcenna wartość. Książki wspaniale wpływają na rozwój dziecka. Literatura pozwala na zdobycie wiedzy, która okazuje się bardzo przydatna w dorosłym życiu. Jakie książki są odpowiednie dla trzylatka? Na które tytuły trzeba zwrócić uwagę?
Zalety czytania najmłodszym dzieciom
W dzisiejszych czasach nawet małe dzieci narażone są na działanie bardzo wielu bodźców. Z każdej strony jesteśmy atakowani niezliczonymi reklamami. Smartfony, tablety są dostępne w niemal każdym domu i udostępniane coraz młodszym dzieciom. Niestety takie postępowanie wpływa na to, że dzieci stają się nerwowe, źle śpią, z czasem często tez zaczynają pojawiać się inne problemy wychowawcze.
Trzylatek – wiele znaczących zmian
Dzieci w tym wieku zaczyna uczęszczać do przedszkola - jest więc to czas wielu istotnych zmian. W tym czasie nasze pociechy szczególnie potrzebują wsparcia i bliskości rodzica. Wspólne czytanie książek z trzylatkiem, potrafi wspaniale pomóc w tworzeniu więzi z dzieckiem. Spędzenie czasu z maluchem, na wspólnym czytaniu jest wspaniałym doświadczeniem.
Sprawdź również: Książki Egmontu: czytanie sposobem na pokonanie wakacyjnej nudy!
Jakie książki wybrać dla trzylatka?
Dzieci w tym wieku są już za duże na malutkie książeczki składające z kliku prostych obrazków, jednocześnie są zbyt małe, na to, żeby wprowadzać ich w fabułę skomplikowanych powieści. Konieczne jest znalezienie kompromisu, który pozwoli stymulować rozwój naszego dziecka. Na rynku wydawniczym co roku pojawia się bardzo wiele ciekawych pozycji, które będą idealne dla trzylatków.
W księgarniach dostępnych jest wiele ciekawych pozycji, które będą odpowiednie dla dzieci w tym wieku. Przedstawiamy jednak kilka interesujących propozycji, które mają wiele walorów edukacyjnych i najczęściej dzieci je uwielbiają: „Miś uszatek” „Zęby” „Pucio” „Wielka księga…” „Poczytaj mi mamo…”
Miś uszatek
Książka, którą z chęcią i rozrzewnieniem czytają również rodzice, ponieważ większość z nas zna ją ze swojego dzieciństwa. Przygody Misia Uszatka ciekawiły dzieci czterdzieści lat temu, wciągają i zachwycają maluchy także współcześnie. W 2016 roku wydano wznowienie „Misia Uszatka” autorstwa Czesława Janczarskiego. Książka ta zawiera zbiór historii o misiu, wzbogacona jest także ślicznymi ilustracjami.
Zęby
Książki mogą pełnić bardzo wiele istotnych funkcji. Jedną z nich może być podanie dziecku wielu ważnych informacji w przystępny dla niego sposób. Idealnym przykładem jest tu pozycja „Zęby” Wojciecha Grajkowskiego, która wskaże dziecku, jak ważna jest higiena jamy ustnej. Wydanie wzbogacone o ciekawe, komiksowe ilustracje z pewnością zaciekawi trzyletnie dzieci.
Pucio
Seria o Puciu zachęca zarówno maluchów, jak i ich rodziców. Autorka poczytnych książeczek – Marta Galewska – Kustra, która z wykształcenia jest pedagogiem i logopedą, specjalizuje się w zaburzeniach artykulacji u dzieci oraz w terapii, która dotyczy opóźnionego rozwoju mowy. W jej książkach znajdziemy bohatera, rówieśnika swoich czytelników, którego przygody zachęcają maluchów do trudnych ćwiczeń związanych z mową to strzał w dziesiątkę. Jest to dla dzieci ciekawe i chętnie podejmują kolejne próby, które coraz bardziej przybliżają je do prawidłowej wymowy.
Wielka księga…
W ten sposób rozpoczynają się tytuły dwóch tomów książek – „Wielka księga gospodarstwa” oraz „Wielka księga pojazdów”. To książeczki zawierające mnóstwo bardzo szczegółowych ilustracji, które wiernie oddają rzeczywistość. Książki wydane w dużym formacie nigdy się nie nudzą, ponieważ bogate ilustracje stwarzają bardzo wiele możliwości zabawy i rozmowy. Pozwolą na wzbogacenie słownictwa u dzieci oraz poznanie nazw wielu nowych przedmiotów.
„Poczytaj mi mamo…”
Ta seria jest zbiorem krótkich opowiadań, które skłonią malucha do gromkiego śmiechu. Część tekstów jest także pouczająca. Tego typu pozycja powinna być obowiązkową na półce z książkami trzylatka, ponieważ dzięki różnorodności dziecko samo będzie mogło wskazać to, co mu się podoba. Taka książka może też być wykorzystywana na różnych etapach rozwoju dziecka, ponieważ z czasem gust dziecka się zmienia. Powinniśmy uczyć dzieci tego jak dużą przyjemność można czerpać z rozwijającego spędzania czasu.
Sprawdź także: Nadjeżdżają Auta 3 - książki i czasopismo wydawnictwa Egmont