Najpierw pomyśl - potem zrób: konspekt zajęć koleżeńskich dla 3-5 latków
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
Krąg tematyczny: Sztuka bycia mądrym
Temat dnia: Najpierw pomyśl - potem zrób
I. Cele:
Ogólne:
- uświadamianie potrzeby przewidywania ewentualnych skutków podejmowanych działań i odpowiedzialności za własne decyzje, słowa i zachowania,
- mówienie o swoich emocjach w sytuacjach trudnych, konfliktowych.
Szczegółowe:
Dziecko:
- potrafi dopasowywać obrazki i omawiać historyjkę obrazkową,
- poznaje właściwe sposoby postępowania w sytuacjach trudnych,
- rozumie znaczenie powiedzenia „najpierw pomyśl, potem zrób”,
- rozumie, że każdy ma zagwarantowane prawa ale i obowiązek ich przestrzegania,
- potrafi ocenić, czy obserwowane zmiany mają charakter odwracalny, czy nieodwracalny.
II. Metody: słowna (opowiadania, rozmowa, objaśnienia), oglądowa (obrazki, karteczki), praktyczna (doświadczenia, zadania stawiane dziecku).
III. Formy: zbiorowa, grupowa, zbiorowa zindywidualizowana.
IV. Środki dydaktyczne: historyjka obrazkowa przedstawiająca dzieci w różnych trudnych sytuacjach, karteczki z przysłowiami, bułka, klocki, kartki, karty pracy (książki).
V. Przebieg:
1. Powitanie piosenką Wszyscy są.
2. "Czy to da się naprawić?" - obserwacja zmian odwracalnych i nieodwracalnych.
Dzielenie dzieci na grupy. Każda grupa przeprowadza doświadczenie, w którym można zaobserwować zmiany. Dzieci kwalifikują je na zmiany odwracalne, nieodwracalne, bądź częściowo odwracalne.
Grupa I:
- rozkruszanie bułki - zmiana nieodwracalna
Grupa II:
- budowanie wieży z klocków, burzenie - zmiana odwracalna
Grupa III:
- zgniatanie kartki - zmiana częściowo odwracalna
Wspólne wyciąganie wniosków.
3. „Sztuka naprawiania błędów” - historyjka obrazkowa.
Dzieci oglądają i omawiają przygotowane ilustracje. Dopasowują obrazki i omawiają historyjkę obrazkową przedstawiającą dzieci w różnych trudnych sytuacjach.
4. Rozmowa na temat ułożonej historyjki obrazkowej. Omawianie skutków zachowania bohaterów. Zastanawianie się, w jaki sposób można uniknąć tych trudnych sytuacji.
5. „Co ja robię” - zabawa ruchowa z elementem naśladowczym.
Naśladowanie ruchów, wykonywanych przez wskazane dziecko. Dzieci odgadują jaki ruch wykonuje kolega/koleżanka, a następnie starają się go/ją naśladować.
6. "Worek mądrości" - zabawa słowna.
Wybrane dziecko losuje jedną karteczkę z przysłowiem. Nauczycielka odczytuje przysłowie i wspólnie z przedszkolakami analizują jego znaczenie. Starają się zrozumieć dany przekaz.
Przykładowe przysłowia:
Najpierw pomyśl, potem zrób.
Co dwie głowy, to nie jedna.
Dla chcącego nic trudnego.
Jak ty komu, tak on tobie.
Kto pyta, nie błądzi.
7. Karty pracy - 5-latki.
Oglądanie i opisywanie obrazków w książkach. Przewidywanie skutków zachowania dzieci. Wklejanie obok odpowiednich naklejek. Podanie przykładów uniknięcia danych sytuacji.
8. Podsumowanie zajęć.
Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach. Pochwalenie aktywnych dzieci.
Autor: Monika Kowalska