Nauczyciel na kwarantannie - co z wynagrodzeniem?

Nauczyciel na kwarantannie - co z wynagrodzeniem?
Drukuj Skomentuj

Pandemia koronawirusa przybiera na sile, a co za tym idzie, coraz więcej szkół i przedszkoli przechodzi na zdalne nauczanie. Wśród zakażonych koronawirusem bardzo często są nauczyciele. O ile sprawa jest prosta, gdy cała szkoła przechodzi na zdalne lub hybrydowe nauczanie, to jakie prawa ma nauczyciel, gdy znajduje się na kwarantannie? Przeczytaj, by dowiedzieć się, czy nauczyciel dostaje wynagrodzenie za okres kwarantanny i czy musi wykonywać swoje obowiązki.

 

Koronawirus u nauczyciela


Nauczyciel, który trafił na kwarantannę z powodu wykrycia koronawirusa powinien niezwłocznie poinformować swojego pracodawcę o swoim stanie zdrowia. Wtedy, pracodawca i nauczyciel przebywający na kwarantannie powinni wspólnie ustalić, czy nauczyciel może kontynuować nauczanie w formie zdalnej.

 

Wynagrodzenie dla nauczyciela na kwarantannie


Nauczyciel zakażony koronawirusem nie może przeprowadzać lekcji w placówce. Zachorowanie nie oznacza jednak, że nie może kontynuować swojej pracy na odległość. Jeżeli pracodawca i nauczyciel uzgodnili, że ten może prowadzić lekcje w trybie zdalnym, przysługuje mu wtedy 100 procent wynagrodzenia.


Według MEN, nauczycielowi, który nie będzie z powodu zakażenia koronawirusem wykonywał swojej pracy w trybie zdalnym, przysługuje mu tylko 80 procent wynagrodzenia.

 

Decyzja o kwarantannie będzie wywoływała wtedy takie same skutki prawne pod względem pracowniczym i ubezpieczeniowym jak orzeczenie o niezdolności do pracy wystawiane przez lekarza w przypadku zachorowania - wyjaśnia MEN.

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!