Nauczyciel wspomagający w przedszkolu

Nauczyciel wspomagający w przedszkolu
Drukuj Skomentuj

W przedszkolach możemy spotkać się z nauczycielem wspomagającym, mimo że często nie wiemy, czym taka osoba się zajmuje. Nauczyciel wspomagający to wykwalifikowana osoba, której głównym celem jest wsparcie dziecka niepełnosprawnego. Najczęściej ściśle współpracuje z nauczycielem ogólnym, który prowadzi zajęcia w danej klasie. 

Nauczyciel wspomagający – kwalifikacje

 

Prawo dotyczące nauczycieli wspomagających określa, że muszą mieć oni kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej (mogą to być pięcioletnie studia dzienne z zakresu pedagogiki specjalnej lub studia podyplomowe z tej dziedziny). Istotne jest, aby w trakcie składania podania i zatrudniania nauczyciela wspomagającego, jego kwalifikacje zostały zweryfikowane. Nauczyciel wspomagający ma za zadanie pomagać dzieciom nie tylko z fizyczną niepełnosprawnością, ale także z umysłową (coraz częściej są to dzieci np. z autyzmem). W większości przypadków kadra zarządzająca powinna zatrudnić nauczyciela pod kątem potrzeb uczniów. Należy tutaj zaznaczyć, że w szkołach integracyjnych, gdzie wspólnie uczą się dzieci zdrowe i niepełnosprawne, zatrudnienie nauczyciela wspomagającego jest obowiązkiem.

 

Jeżeli nauczyciel chce pomagać dzieciom autystycznym, to także musi posiadać potwierdzenie o zdobyciu kwalifikacji z zakresu pedagogiki specjalnej. Obecnie żadne studia dzienne nie oferują specjalności w tej dziedzinie, dlatego trzeba ukończyć dodatkowe kursy. Bardzo często możemy spotkać się z nazwą - studia podyplomowe z zakresu oligofrenopedagogiki. Jest to właśnie pedagogika osób z niepełnosprawnością intelektualną.

 

 

Sprawdź również: Zarobki nauczycieli w 2021 r.

 

 

Zadania i obowiązki nauczyciela wspomagającego

 

Głównym zadaniem nauczyciela wspomagającego jest pomoc w edukacji dzieci z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. W zakres jego obowiązków wchodzi między innymi: samodzielne prowadzenie zajęć z podopiecznymi, jak również pomoc drugiemu nauczycielowi podczas lekcji. Oprócz tego nauczyciel wspomagający musi sprawdzić postępy swoich uczniów oraz informować o nich resztę nauczycieli i rodziców. Nauczyciel wspomagający tworzy również program edukacyjno-terapeutyczny dostosowany do potrzeb swoich podopiecznych.

 

Istotne jest, aby nauczyciel wspomagający posiadał dobre relacje z rodzicami dzieci, którym przekazuje także porady dotyczące pracy w domu. Nauczyciel wspomagający musi być osobą kontaktową i cierpliwą. Nauczyciel wspomagający w szkole czy przedszkolu musi także być pomysłowy i kreatywny w trakcie przygotowania zajęć i zadań dla swoich uczniów, którzy często wymagają specjalistycznego podejścia.

 

Praca nauczyciela nie należy do łatwych zadań. Wszystko zależy oczywiście od stopnia niepełnosprawności ucznia, jak również od chęci i możliwości rodziców do pracy z dzieckiem po lekcjach.

 


Nauczyciel wspomagający – zarobki

 

Osoby, które są zainteresowane pracą w zawodzie nauczyciela wspomagającego, często pytają, na jakie zarobki można liczyć. Pensum nauczyciela wspomagającego nie jest dokładnie określone w żadnej ustawie, dlatego przyjęło się korzystać w tym przypadku z zapisów dotyczących wynagrodzeń nauczycieli ogólnych.

 

Według art. 30 ust. 1 Karty Nauczyciela pensja takiej osoby będzie zatem zależała od stopnia zawodowego (czy jest to stażysta, nauczyciel kontraktowy, mianowany czy dyplomowany). Na wynagrodzenie nauczyciela wspomagającego składają się: wynagrodzenie zasadnicze, dodatki np. za wysługę lat, motywacyjny oraz za warunki pracy.

W Karcie Nauczyciela czytamy, że zarobki nauczycieli, którzy mają tytuł magistra oraz przygotowanie pedagogiczne, wynoszą 2 417 zł brutto (stażysta), 2 487 zł brutto (kontraktowy), 2 681 brutto zł (mianowany) i 3 317 brutto zł (dyplomowany). 

 

Sprawdź także: Ocena pracy nauczyciela przedszkola

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!