Nauka nowych technologii i rozwój kompetencji cyfrowych dzieci - czy warto?

Nauka nowych technologii i rozwój kompetencji cyfrowych dzieci - czy warto?
Drukuj Skomentuj

Fundacja Sarigato w ramach społeczności Hakersi wspiera potrzebujące dzieci w wejściu na rynek pracy przez naukę nowych technologii i rozwój kompetencji cyfrowych. Dlaczego? Już teraz globalne zapotrzebowanie na pracowników z kompetencjami technologicznymi wynosi 10 milionów, a według prognoz do 2030 roku o ponad połowę wzrośnie czas pracy związany z umiejętnościami technologicznymi.

Bardzo często słyszymy, że komputer i internet jest pełen niebezpieczeństw, źle wpływa na rozwój, uzależnia. Zwłaszcza młodzi ludzie w okresie dorastania są na to bardzo narażeni. Jak najbardziej nie można temu zaprzeczyć. W dobie tak szybkiego rozwoju technologicznego i zmieniającego się rynku pracy, ograniczanie dostępu do komputera jednak nie jest rozwiązaniem. Jeśli spojrzymy na to z drugiej strony, odpowiednio wykorzystane technologie
i nauka świadomego korzystania z tych narzędzi mogą stać się szansą na rozwój i zdobycie dobrej pracy.

 

Co daje nauka nowych technologii? Pod tą nazwą kryją się takie określenia, jak naukaprogramowania, robotyki, bezpieczeństwa w sieci. Co ważne - nauka programowania wcalenie musi oznaczać, że dziecko zostanie programistą. Warto się tegouczyć także ze względu na rozwój innych kompetencji: logicznego myślenia, rozwiązywania problemów, kreatywności, które przydają się niezależnie od tego, co dziecko będzie robić w życiu. Ponadto nowe technologie otaczają nas coraz bardziej i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy: pralki, automaty biletowe, światła drogowe. To wszystko wymaga opracowania odpowiedniego algorytmu. Nauka tego już od najmłodszych lat daje szansę na to, że dzieci w przyszłości staną się bardziej świadome i będą mogły sobie poradzić w różnych sytuacjach.

 

Innym pozytywnym aspektem tej nauki jest ćwiczenie współpracy z innymi i odpowiedniej komunikacji. Wspólne robienie projektu rozwija wiedzę i umiejętności miękkie, tak bardzo ważne w dzisiejszym świecie. Tak przykładowo grupa podopiecznych Fundacji Sarigato przez trzy lata uczyła się programowania z wolontariuszami - pracownikami firmy Avanade, natomiast ostatni rok zakończyli wspólnym stworzeniem dwuwymiarowej gry.

 

Tu pojawia się też kolejna rzecz - dzieci widzą efekty swojej pracy. Zaprogramowana gra, nowa strona internetowa czy własnoręcznie zbudowany robot. To wszystko motywuje i pokazuje dzieciom, do czego prowadzi ich praca. Takie zajęcia zwiększają także pewność
siebie i poczucie sprawczości. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza dla dzieci z trudniejszych środowisk, które nieraz stawiane są w roli ofiary. W Hakersach mają okazję się przekonać, że są zdolne i utalentowane, a programowanie i robotyka jest w zasięgu ich możliwości.

 

Jak wyglądają takie zajęcia z robotyki, na które chodzą podopieczni fundacji? Dzieci w grupach mają jakieś zadanie do wykonania np. robota, który przeniesie daną rzecz z punktu a do punktu b. Wiedzą, jaki cel mają osiągnąć na końcu, ale samo wykonanie, skonstruowanie
robota, określenie gdzie i jakie czujniki zamontować – o tym wszystkim decydują samodzielnie. Każda grupa rywalizuje ze sobą pod kątem jak najlepszego zrealizowania danego celu. Dzięki takiemu podejściu dzieci, najprościej mówiąc, uczą się myśleć.

 

Hakersi wykorzystują naukę nowych technologii jako narzędzie do rozwoju i wsparcia w usamodzielnianiu się tych dzieci, które mają trudną sytuację życiową. Widzą w tym ogromną wartość, niezależnie od tego, czy ktoś bezpośrednio z tym zwiąże swoją przyszłość
zawodową. Korzystanie z komputera w sposób czynny i twórczy może przynieść nieocenione efekty i długofalowe korzyści, zwłaszcza że nikt do końca nie wie, jak będzie wyglądał świat za kilkanaście i kilkadziesiąt lat.

 

W ostatnim roku szkolnym 2019/2020 Fundacja Sarigato uczyła ponad 500 dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych z Krakowa, Bochni oraz Trójmiasta. Przekazała także 300 komputerów stacjonarnych do zdalnej nauki szkolnej w miejsca, gdzie go najbardziej brakowało. W planach ma kontynuowanie dotychczasowych zajęć i organizacja kolejnych dla nowych dzieci z całej Polski.

 

Działania fundacji i naukę dzieci można wesprzeć na zrzutce: https://zrzutka.pl/fc642s
lub przelewem:
Numer konta: 64 1160 2202 0000 0003 0400 5412
Tytuł przelewu: nauka dla Hakersów
Dane odbiorcy: Fundacja Sarigato ul. Vetulaniego 14/2

 

Jeśli ktoś chciałby skorzystać ze wsparcia fundacji, może się odezwać na:

www.hakersi.pl
hakersi@sarigato.org
+48 668 161 149

 

Ciekawe materiały i źródła:

 

https://www.youtube.com/watch?v=86e9yTDAhWw
raport “7 Drivers Shaping The Future of Work” 2020
raport “Pracownik przyszłości” 2019
https://www.youtube.com/watch?v=ZM9cmYlJ9Ow
https://www.youtube.com/watch?v=ccnUN9UxDR0

 

 

Źródło: materiały prasowe

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!