Nie chcesz zaszczepić dziecka? Zapłacisz surową karę

Nie chcesz zaszczepić dziecka? Zapłacisz surową karę
Drukuj Skomentuj

Niektórzy rodzice nie chcą szczepić swoich dzieci. Unikanie szczepień obowiązkowych może być jednak dla nich bardzo kosztowne. Takim rodzicom grożą naprawdę wysokie kary pieniężne. Ile wynosi kara za niezaszczepienie dziecka? Odpowiadamy.

Nie chcesz zaszczepić dziecka? Słono za to zapłacisz


W Polsce rodzice mają obowiązek zaszczepić dziecko przeciwko takim chorobom jak: gruźlica, tężec, odra, polio (inaczej choroba Heinego-Medina), krztusiec (dawniej koklusz) bądź błonica. Niektórzy odmawiają jednak przyjęcia przez ich dziecko szczepionki. Nie może to jednak zostać bez echa. Grożą za to poważne konsekwencje.


Jak podaje serwis w.Szczecinie.pl, pierwsza kara dla rodziców, którzy nie chcą zaszczepić swojego dziecka obowiązkową szczepionką, wynosi 500 złotych. Z każdym kolejnym wezwaniem do szczepienia wysokość grzywny stopniowo rośnie  - i to nawet do kilku tysięcy złotych. Maksymalna wysokość grzywny to 50 tysięcy złotych na jednego rodzica.  

 

Sprawdź także: Ile lat musi mieć dziecko, by iść samo do szkoły? Rodzicu, możesz być ukarany


„Czemu teraz tak trudno docenić te efekty i wszędzie widzi się powikłania? Dziś dzieci w Polsce nie chorują na błonicę, polio, krztusiec czy odrę. Szczepimy na choroby, których nie widzimy, ale to nie znaczy, że ich nie ma. Pytanie, czy naprawdę musimy zobaczyć ciężko chorujące, a czasem umierające dzieci, żeby ponownie uwierzyć w moc szczepień?” - pyta retorycznie też dr n. med. Paweł Gonerko, pediatra, alergolog, konsultant wojewódzki ds. chorób płuc dzieci, cytowany przez edziecko.pl.

Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek


Źródło: edziecko.pl, w.Szczecinie.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!