Nie odwlekaj szczepień!

Nie odwlekaj szczepień!
Drukuj Skomentuj

Eksperci alarmują, by w czasie epidemii koronawirusa nie odwlekać szczepień dzieci. To nic innego jak narażanie nie tylko zdrowia swoich dzieci, ale też całych rodzin! Co więcej, najbliższy okres to najlepszy moment, by zaszczepić dziecko, ponieważ nad Polską ciąży widmo drugiej fali epidemii koronawirusa.

Kiedy przywrócono szczepionki?


Zgodnie z zaleceniami WHO wstrzymano szczepienia na cztery tygodnie. Od 18 kwietnia przywrócono szczepionki, oczywiście z zachowaniem określonych zasad bezpieczeństwa.

 

Co mówią lekarze?


Specjaliści twierdzą, że należy jak najszybciej wykonać zaległe szczepienia, a następnie wykonać kolejne – zgodnie z kalendarzem szczepień.

 

"Szczepienia ochronne warto realizować podczas pandemii, bo odwlekanie ich naraża nas na ryzyko choroby zakaźnej i jej powikłań, tym bardziej, że koronawirus SARS-CoV-2 najprawdopodobniej pozostanie z nami na dłużej" – przekonywał prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii dr hab. Ernest Kuchar.

 

Dodał również, że warto szczepić dziecko, ponieważ każda choroba, która wymaga hospitalizacji, naraża wiele rodzin na zakażenie korona wirusem.

 

Eksperci zapewniają, że w obecnej sytuacji szczepienie jest całkowicie bezpieczne i nie należy się obawiać. Co więcej, lepiej jest szczepić niż wstrzymywać się od tego. Każdy dzień zwłoki wiąże się z przykrymi konsekwencjami.

 

Jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują?


    • Najlepiej, by w trakcie szczepienia dziecku towarzyszył tylko jeden rodzic.
    • Przy wejściu do przychodni konieczne jest zmierzenie temperatury dziecka, ale też jego opiekuna.
    • Dzieci zdrowe, które mają być szczepione, nie mogą się spotykać w tym samym miejscu z chorymi.
    • Ważne jest dbanie o  higienę rąk oraz aużywanie rękawiczek i masek ochronnych w pomieszczeniach.

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!