Nowe narzędzie do wspierania terapii dzieci ze spektrum autyzmu

Nowe narzędzie do wspierania terapii dzieci ze spektrum autyzmu
Drukuj Skomentuj

SPEKTRUM AUTYZMU PRO, specjalistyczny program multimedialny dla nauczycieli i terapeutów, to nowość od wydawnictwa Nowa Era. Przeznaczony do wspierania terapii dzieci ze spektrum autyzmu, stanowi również przydatne narzędzie w pracy terapeutycznej z dziećmi, u których występują trudne zachowania. Blisko 300 multimedialnych ćwiczeń, 40 przykładowych scenariuszy zajęć, 50 filmów animowanych i specjalna aplikacja terapeuty - to tylko niektóre z elementów nowatorskiego programu. Każdy zestaw zawiera dodatkowo tablet, a dwustanowiskowa licencja umożliwia pracę na różnych urządzeniach w tym samym czasie.

SPEKTRUM AUTYZMU PRO to profesjonalny program multimedialny wspierający rozwój kompetencji emocjonalno-społecznych i komunikacyjnych u dzieci ze spektrum autyzmu. Przeznaczony jest do pracy indywidualnej i w małych grupach na zajęciach terapeutycznych, rewalidacyjnych oraz dydaktycznych. Rekomendowany jest do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym. Co ważne, może być on również stosowany w terapii dzieci, u których występują trudne zachowania, czyli np. problemy w nawiązywaniu relacji, kłopoty z dostosowaniem się do zasad panujących w grupie, trudności w rozpoznawaniu emocji u siebie i innych, czy z ich regulacją.

W ostatnich latach zauważalnie wzrosła liczba dzieci diagnozowanych w kierunku spektrum autyzmu. Obserwujemy także większą liczebność uczniów przejawiających różnorodne trudne zachowania. Obu tym grupom niezbędne jest wsparcie w zakresie rozwoju kompetencji emocjonalno-społecznych i komunikacyjnych. W odpowiedzi na potrzeby dzieci oraz ich nauczycieli i terapeutów wspólnie z autorkami programu stworzyliśmy specjalistyczne narzędzie i pomoc dydaktyczną – skuteczne w pracy terapeutycznej i atrakcyjne dla uczniów - komentuje Katarzyna Sirak, pedagog specjalny i terapeutka, odpowiedzialna za wartość merytoryczną programów cyfrowych wydawnictwa Nowa Era.

Koncepcja programu odpowiada diagnozowanej u dzieci ze spektrum autyzmu triadzie zaburzeń, a więc program może być stosowany zarówno w terapii metodą dyrektywną jak i niedyrektywną. Autorki – doświadczone terapeutki, nauczycielki, wykładowczynie – zebrały i opisały wiedzę, jak w skuteczny sposób stymulować rozwój zaburzonych funkcji niezależnie od stosowanych metod terapeutycznych.

Celem programu jest oddziaływanie w trzech obszarach:

 

rozpoznawanie i wyrażanie emocji, poszerzanie kompetencji komunikacyjnych oraz funkcjonowanie społeczne. W skład SPEKTRUM AUTYZMU PRO wchodzi m.in. blisko 300 multimedialnych ćwiczeń na pendrivie i na karcie SD (do wykorzystania na laptopie oraz na tablecie dołączonym do zestawu), program Kreator Komiksów do samodzielnego tworzenia komiksów z możliwością ich wydruku oraz 40 przykładowych scenariuszy zajęć terapeutycznych wraz z kartami emocji i kartami pracy. Dzięki unikatowemu rozwiązaniu zawierającemu ponad 50 filmów animowanych, modelujących zachowania społeczne, dzieci mogą samodzielnie decydować o zakończeniu historyjki. Co ważne, program pozwala również na indywidualizację pracy z poszczególnymi dziećmi m.in. poprzez wybór głosu lektora, zmianę wyglądu komunikatów, wybór postaci towarzyszących dziecku w zajęciach i możliwość wyłączania dźwięków. Jego twórcy zadbali także o atrakcyjny system motywacyjny – po zakończeniu każdego zadania mali użytkownicy uzyskują animowaną informację zwrotną, a w trakcie pracy – komunikat dźwiękowy i wizualny.

Ewa Śniegowska, oligofrenopedagog, certyfikowany terapeuta behawioralny i współautorka programu zwraca uwagę na przejrzystość formy i jego atrakcyjność wizualną: Większość dzieci z ASD pozytywnie reaguje na metody nauczania oparte na bodźcach wizualnych. Program multimedialny SPEKTRUM AUTYZMU PRO dzięki swojej formie jest łatwy do zrozumienia – uporządkowany, przejrzysty i prosty. Dzięki obrazom, nagraniom dźwiękowym i animowanym filmom jest również atrakcyjny. Jego struktura pozwala na szeroko pojętą indywidualizację, która ma ogromne znaczenie w terapii dzieci z ASD.

Ćwiczenia multimedialne zostały opracowane po konsultacji z dziećmi. To właśnie dzieci decydowały m.in. o doborze postaci przewodnich – wyglądzie, cechach i wypowiedziach wirtualnych towarzyszy użytkownika programu. Współdecydowały również o stylu grafiki. Fakt, że dzieci miały bezpośredni wpływ na wiele aspektów programu, a także tematyka ściśle związana z dziecięcą codziennością to z pewnością ogromne walory tego narzędzia. Każdy zestaw zawiera także przewodnik metodyczny opracowany przez autorki oraz innych doświadczonych terapeutów.

Agnieszka Drabata, oligofrenopedagog, terapeuta integracji sensorycznej oraz pracownik naukowy w Zakładzie Pedagogiki Specjalnej Instytutu Pedagogiki na Uniwersytecie Gdańskim podkreśla: SPEKTRUM AUTYZMU PRO to narzędzie, dzięki któremu proces nauczania może przebiegać efektywniej, jednocześnie sprawiając uczestnikom zajęć wiele radości. Dostosowanie zadań i form pracy do dominującego stylu uczenia się tej grupy uczniów, przy jednoczesnym uwzględnieniu pracy w grupach obok działań indywidualnych, zdecydowanie ułatwi nauczycielom i terapeutom, stosującym program, realizację celu, który założyli jego autorzy – pomoc w lepszym komunikowaniu się z podopiecznymi z autyzmem oraz efektywniejszej z nimi współpracy.

W zależności od preferencji dziecka lub wyposażenia placówki, program pozwala na pracę na dwóch urządzeniach w tym samym czasie (czyli na komputerze i dołączonym do zestawu tablecie), współpracuje też z monitorem interaktywnym, rzutnikiem i tablicą interaktywną. Aby umożliwić terapeucie śledzenie postępów dziecka i dokumentowanie przebiegu terapii (zapisywanie nagrań i zdjęć) do programu dołączona jest aplikacja terapeuty. W poszczególnych ćwiczeniach zastosowano losowy dobór przykładów i tym samym uzyskano zmienny materiał ilustracyjny i układ odpowiedzi.

SPEKTRUM AUTYZMU PRO jest wyrobem medycznym i uzyskał on pozytywną ocenę kliniczną, która gwarantuje wysoką jakość produktu oraz stały monitoring procesu użytkowania.

Program SPEKTRUM AUTYZMU PRO wspiera zarówno rozwój emocjonalny jak i społeczny dziecka. Zwraca uwagę na wiele ważnych aspektów od ogólnych do bardziej szczegółowych: począwszy od sytuacji wywołujących określone emocje po ton głosu, po którym można ocenić stan emocjonalny - podkreśla Magdalena Mętkowska-Walewska, psycholog, autorka opinii klinicznej - Program jest tak skonstruowany, że korzystający z niego uczeń część ćwiczeń może wykonać samodzielnie. Jest również pewna grupa zadań wymagająca interakcji z terapeutą, co czyni ten program wielofunkcyjnym. Specjaliści korzystający z programu z pewnością docenią liczne scenariusze zajęć, które stanowią bogatą bazę pomysłów do pracy - dodaje.

Program SPEKTRUM AUTYZMU PRO to kolejny produkt multimedialny z cenionej serii EduSensus wydawnictwa Nowa Era, w ramach której ukazały się programy do diagnozy i terapii logopedycznej i dyslektycznej. Producentem programów z serii EduSensus jest firma Young Digital Planet.

 

Więcej informacji na temat SPEKTRUM AUTYZM PRO można znaleźć na stronie eduSensus SPEKTRUM AUTYZMU PRO.

 

Źródło: materiały prasowe.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!