Nowe opłaty za przedszkole w Warszawie

Nowe opłaty za przedszkole w Warszawie
Drukuj Skomentuj

W systemie opłat za przedszkola w Warszawie szykuje się prawdziwa rewolucja. Radni ze stolicy zdecydowali, że od 1 września zniesiona zostanie jednolita opłata za pobyt malucha w przedszkolu. W jej miejsce ma się pojawić stawka godzinowa. Co to oznacza w praktyce?

Bezpłatna opieka w przedszkolu będzie obejmowała 5 godzin pobytu dziecka w placówce (od godziny 8.00 do godziny 13.00). Jeżeli pociecha przebywa w przedszkolu również poza tymi godzinami, rodziców będą obowiązywać specjalne stawki godzinowe. Radni  zdecydowali, że za każdą rozpoczętą godzinę między 13.00 a 16.00 stawka wyniesie 0.25 procent minimalnego wynagrodzenia, czyli 3.51 zł. Natomiast za każdą rozpoczętą godzinę przed 8.00 stawka ta będzie wynosić 0.13 procenta minimalnego wynagrodzenia, czyli 1.80 zł. Rodzice będą też opłacać wyżywienie dziecka.

Przeciwnicy uchwały mówią, że uderzy ona w budżet warszawiaków. Według radnych z opozycji, wiele dzieci przebywa w przedszkolu nawet 9 godzin w ciągu dania. Jeżeli teraz miesięczna opłata za przedszkole, nie wliczając w to wyżywienia i dodatkowych zajęć, wynosi 138 złotych, to po wprowadzeniu godzinowych stawek może ona wzrosnąć nawet o 120 złotych!

Zupełnie innego zdania jest ratusz, będący pomysłodawcą zmian. Według nich, wprowadzenie stawek godzinowych to dodatkowe źródło oszczędności, gdyż dzięki temu rodzice zyskują możliwość zwrotu pieniędzy za zajęcia jeżeli dziecko nie będzie na nich obecne. Radni głosujący za uchwałą argumentowali swoją decyzję tym, że absencja dzieci w przedszkolach jest dość duża. Dzięki możliwości zwrotu pieniędzy rodzice na pewno zaoszczędzą.

 

Na podstawie artykułu z: www.kobieta.dziennik.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi