Nowe świadczenie dla dzieci wystartuje lada chwila. 2300 złotych

Nowe świadczenie dla dzieci wystartuje lada chwila. 2300 złotych
Drukuj Skomentuj

Świadczenia dla wielu rodziców są ogromnym zastrzykiem gotówki. Nie brakuje różnorodnych form pomocy. A już za cztery miesiące wystartuje kolejne świadczenie. Jakie warunki trzeba spełnić?

Babciowe 2024 – na czym polega świadczenie? Niedługo wejdzie w życie


Już za cztery miesiące w życie wejdzie babciowe. To świadczenie nad którym pracuje Senat. Z pewnością interesuje się nim wielu rodziców, jednak nie przysługuje ono wszystkim. Jakie warunki trzeba spełnić?

 

Sprawdź także: 1500 zł na dziecko od września - co zrobić, by otrzymać pieniądze?


1500 złotych będzie przysługiwać pod warunkiem, że:

  • dziecko będzie miało od 12 do 35 miesięcy (czyli od roku do trzech lat),
  • rodzice będą  aktywni zawodowo i będą płacić składki emerytalno - rentowe w wysokości przynajmniej 100 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę, przy czym podstawa, od której opłacane są owe składki, musi wynosić odpowiednio: dla par - 50 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę (30 procent dla osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą) ora dla samotnych rodziców - 100 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę.


W przypadku rodziców nieaktywnych zawodowo, świadczenie będzie niższe.

 

Babciowe – co trzeba wiedzieć?


Babciowe będzie składać się z trzech odrębnych świadczeń – „Aktywni rodzice w pracy", "Aktywnie w żłobku" oraz "Aktywnie w domu". Dwa pierwsze są dla rodziców pracujących, zaś ostatnie obejmie rodziców niepracujących.

  • "Aktywni rodzice w pracy" - dla pracujących rodziców, którzy oddadzą dziecko pod opiekę niani bądź babci - 1500 złotych (1900 złotych w przypadku dziecka z niepełnosprawnością).  Rodzice będą mogli zdecydować, na co przeznaczą pieniądze, przy czym będą musieli podpisać z babcią (nianią) umowę uaktywniającą, a składki będą finansowane przez państwo do wysokości 50 procent wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, a środki rodzice będą mogli rozdysponować według uznania;
  • "Aktywnie w żłobku" - dla pracujących rodziców, którzy oddadzą dziecko pod opiekę żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna - 1500 złotych (1900 złotych w przypadku dziecka z niepełnosprawnością), w tym przypadku środki będą trafiały bezpośrednio na konto instytucji bądź opiekuna dziennego i w kwocie nie wyższej niż opłata za pobyt dziecka w placówce;
  • "Aktywnie w domu" - opcja dla rodziców niepracujących - 500 złotych.

 


Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek


Źródło: edziecko.pl

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!