Obowiązek szkolny sześciolatków zostanie zniesiony

Obowiązek szkolny sześciolatków zostanie zniesiony
Drukuj Skomentuj

Obowiązek szkolny sześciolatków to niezmiennie gorący temat. Teraz wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku dzieci zostaną w przedszkolach.

Pomysł posłanie sześciolatków do pierwszej klasy od samego początku wzbudzał wiele kontrowersji. Miał tyle samo zwolenników, co przeciwników, stąd tyle czasu zajęło wprowadzenie reformy. Teraz szykują się kolejne zmiany i jest bardzo prawdopodobne, że wejdą w życie już w przyszłym roku. Projekt nowelizacji ma zostać przygotowany w ciągu najbliższych dni i szybko trafić pod głosowanie.

Dowiedz się, jak zaczęła się dyskusja o powrocie sześciolatków do przedszkoli. Zobacz: Powraca temat sześciolatków w szkole!

Nowy rząd szykuje nowelizację ustawy, która dla obecnych i przyszłych pierwszoklasistów oznacza małą rewolucję. Jak informuje minister edukacji, w przyszłym roku na sześciolatki nie zostanie nałożony obowiązek szkolny – rodzice sami będą mogli o tym zdecydować. Z kolei dzieci sześcioletnie, które w tym roku zasiadły w szkolnych ławach, ponownie będą mogły zostać zapisane do pierwszej klasy. Decyzja w tej kwestii także ma zostać pozostawiona rodzicom.

Warto jednak zaznaczyć, że obecna reforma także przewiduje podobne rozwiązanie. Po stwierdzeniu, że dziecko nie radzi sobie dobrze w pierwszej klasie, może ono wrócić do przedszkola. Na podjęcie takich kroków szkoły mają czas do grudnia.

W planach rządu jest także wprowadzenie zmian w podstawie programowej zerówek, gdzie teraz nauczyciele będą uczyli dzieci czytania, pisania oraz liczenia.

Projekt ma zostać wkrótce dopracowany i poddany pod głosowanie. Wtedy poznamy wszystkie nowości, jakie szykują się w głośnej ustawie o sześciolatkach.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi