Od jakiego wieku dziecko może jechać na kolonie? Wpływ ma też gotowość

Od jakiego wieku dziecko może jechać na kolonie? Wpływ ma też gotowość
Drukuj Skomentuj

Od jakiego wieku dziecko może jechać na kolonie? Wielu rodziców zastanawia się, czy ten wiek to odpowiedni czas na wysłanie dziecka na obóz czy kolonie. Podpowiadamy więc, ile lat musi mieć dziecko, by móc jechać na kolonie.

Kolonie – od jakiego wieku?


Ministerstwo Edukacji reguluje tylko te obozy, które są organizowane przez podległe mu podmioty. W rozporządzeniu z 30 marca 2016 czytamy, że dzieci na obozach wypoczynkowych powinny być w wieku szkolnym. A to oznacza, że muszą mieć ukończone 6 lat. W praktyce, kiedy do wyboru mamy również oferty kolonii innych firm, nie ma limitu wieku. Bardzo często na kolonie przyjmowane są już pięcioletnie dzieci.

 

Sprawdź także: Ile lat musi mieć dziecko, by iść samo do szkoły? Rodzicu, możesz być ukarany

 

Ale czy jeśli tak jest, pięciolatki rzeczywiście mogą jechać na wakacje bez rodziców? Duży wpływ na to ma gotowość dziecka do opuszczenia rodziców na jakiś czas i samodzielność. Dziecko, które jedzie na kolonie, musi umieć samodzielnie zadbać o swoją higienę, ubrać się i samo jeść.


Ale jak sprawdzić, czy dziecko nie będzie płakać bez rodziców? Warto zorganizować mu kilka nocy poza domem – na przykład u najbliższej rodziny czy znajomych.  
 

Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek


Źródło:  Portal parentingowy

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!