Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu?

Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu?
Drukuj Skomentuj

Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? W związku z trwającymi wakacjami wielu rodziców się nad tym zastanawia. Okazuje się, że choć prawo stawia sprawę jasno, to niewiele matek i ojców o tym wie. Rozwiewamy wątpliwości.

Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu?


Zgodnie z prawem dziecko może zostać samo w domu, gdy ma 7 lat. Jak wyjaśnia art.106 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń, „kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany”.

 

Sprawdź również: Babcia, opiekunka, a może żłobek - co wybrać?

 

Dziecko samo w domu – od ilu lat?


Planując pozostawienie dziecka samego w domu, musimy zastanowić się, czy jest na to gotowe. Jeśli nie mamy pewności, że będąc same zachowa się odpowiedzialnie, powinniśmy odłożyć tę decyzję na później.  A co za tym idzie – nie warto sugerować się wyłącznie wiekiem. Dzieci rozwijają się przecież w różnym tempie. Może okazać się, że 12-letnie dziecko będzie mniej odpowiedzialne niż siedmiolatek.

 

Sprawdź także: Co daje dziecku przedszkole? - zalety uczęszczania do przedszkola

 

Aby sprawdzić, jak dziecko zachowuje się bez ciebie w domu, zostawiaj je same na kilkanaście minut, a następnie na godzinę, a później na dłużej. Dzięki temu i ty będziesz spokojniejszy.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!