Ospa wietrzna u dziecka - co robić?

Ospa wietrzna u dziecka - co robić?
Drukuj Skomentuj

Ospa wietrzna to choroba, którą bez trudu rozpoznają zarówno lekarze, jak i rodzice dziecka. Przeczytaj, by dowiedzieć się, jak pielęgnować skórę dziecka i co robić, by ulżyć dziecku w trakcie ospy wietrznej.

 

 

Ospa wietrzna – przyczyny choroby


Ospa wietrzna jest wywoływana przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca - Viracella-Zoster Virus (VZV) i rozprzestrzenia się drogą kropelkową. To z reguły choroba wieku dziecięcego. Choć przebiega łagodnie, to swędzenie, które jej towarzyszy, może uprzykrzać dzieciom życie.

 

Sprawdź więcej: Bezsenność u dzieci. Nie bagatelizuj problemu!

 

Ospa wietrzna – objawy


Objawy to przede wszystkim swędząca wysypka na całym ciele. Może być ona poprzedzona gorączką, brakiem apetytu, bólem głowy i ospałością, a także bólem gardła i mięśni.

 

Czytaj także: Ścieżka sensoryczna dla dziecka - zrób to sam

 

 

Ospa wietrzna – przebieg choroby


Okres wylęgania się wirusa ospy wietrznej może trwać od 10 do 21 dni, czasem nawet 28 dni. Ogólne osłabienie organizmu i gorączka mogą się utrzymywać przez ok. 3-10 dni. Wyleczenie wysypki i strupków, jakie pozostawia może zająć nawet 2-3 tygodnie. W najgorszych przypadkach, ospa może trwać nawet do siedmiu tygodni.  

 

Czytaj również: Niewykorzystana ulga na dziecko - zwrot pieniędzy

 

 

Jak leczyć ospę wietrzną?


Warto skonsultować ospę z lekarzem. Ostry przebieg chorobywymaga leżenia w łóżku, a lekarz najprawdopodobniej przepisze też lek przeciwwirusowy. W razie gorączki należy podać dziecku paracetamol, a uporczywe swędzenie towarzyszące wysypce, należy łagodzić przy użyciu preparatu z mentolem i substancją znieczulającą. Warto uprzedzić dziecko, by nie drapało zmian skórnych.

 

Sprawdź także: Dziecko uzależnione od telefonu - co robić?


Na czas choroby powinno zrezygnować się z długich i gorących kąpieli. Choć lepsze będą szybkie prysznice, to raz dziennie  można przygotować dziecku kilkuminutową kąpiel w nadmanganianie potasu.

 

 


Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!