Otwarcie przedszkoli i żłobków. Zasiłek już nie przysługuje każdemu

Otwarcie przedszkoli i żłobków. Zasiłek już nie przysługuje każdemu
Drukuj Skomentuj

Minister Adam Niedzielski podczas konferencji 14 kwietnia ogłosił przedłużenie obostrzeń. Choć pozostają zamknięte hotele i centra handlowe, to dzieci wrócą do żłobków i przedszkoli już od najbliższego poniedziałku 19 marca.

 

Dzieci wracają do żłobków i przedszkoli – od kiedy?


„Zdecydowanie widzimy, że odbudowa zdrowia osób, w tym szczególnie dzieci, po pandemii, to zagadnienie, które wymaga zdefiniowania nowych projektów” – powiedział Adam Niedzielski.

 

Czytaj także: Arkusz organizacyjny przedszkola w 2021 roku


Adam Niedzielski zapowiedział, że już od przyszłego poniedziałku dzieci będą mogły wrócić do żłobków i przedszkoli. Zapytany o powrót do szkół starszych dzieci, wyjaśnił, że „jeśli chodzi o kwestie przywracania nauczania stacjonarnego dla klas 1-3 to najważniejszym parametrem będzie kwestia liczby dziennych zachorowań około 30 na 100 tys., a także to jak w danym regionie wygląda obłożenie łóżek w szpitalach i poziomy wszczepienia”.

 

Zasiłek opiekuńczy od 19 kwietnia – komu się należy?

 


„Dodatkowy zasiłek opiekuńczy kolejny raz został wydłużony. Oznacza to, że do 25 kwietnia uprawnieni rodzice mogą skorzystać z tej formy wsparcia” - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

 

Sprawdź również: Deklaracja rodziców o otwarcie przedszkola


Zasiłek ten nie przysługuje już jednak każdemu. O zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się rodzice:


•    w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały,


•    w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.


O dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą wnioskować:


•    rodzice dzieci w wieku do lat 8,

•    ubezpieczeni rodzice dzieci:
•    do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
•   do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
•  do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
• ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

 

Przypominamy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy uprawnia do pobierania 80 procent pensji.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!