Otyłość u dzieci przyczyny i konsekwencje
Coraz więcej dzieci cierpi na nadwagę. Choroba sprzyja rozwojowi wielu chorób, dlatego wczesne jej rozpoznanie może pozwolić na zatrzymanie innych chorób przewlekłych i skrócenia życia. Jakie są przyczyny i rodzaje nadwagi u dzieci?
Wzrasta liczba otyłych dzieci!
Najnowsze badania Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) pokazują, że otyłość dotyczy 22,3% uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Najwięcej dzieci otyłych zamieszkuje województwo mazowieckie – tu odsetek dzieci z nadmierną masą ciała sięga aż 32%. Według przytaczanych badań nadwaga i otyłość dotyczyły od 9% do 18% dzieci w wieku 3-6 lat.
Przyczyny otyłości
Tylko w ok. 5% przypadków otyłość u dzieci wynika z np. zaburzeń hormonalnych, uszkodzenia układu nerwowego, zespołów uwarunkowanych genetycznie czy przewlekłego stosowania niektórych leków. 95% przypadków to otyłość będąca konsekwencją niezdrowego trybu życia. Przybieranie na wadze jest wynikiem dostarczania zbyt dużej ilość kalorii, które są nadprogramowe i nie będą spożytkowane przez organizm. Ma miejsce ich magazynowanie, a następnie przetworzenia w tkankę tłuszczową. Powodem otyłości jest obdarzanie dzieci zbyt dużą ilością słodyczy jak również zezwalanie na spędzanie większości dnia przed komputerem czy telewizorem. Jedną z najbardziej powszechnych przyczyn otyłości jest brak ruchu.
Konsekwencje otyłości
U dzieci z otyłością mogą rozwinąć się choroby m.in. nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej i węglowodanowej, wady postawy (skolioza czy lordoza, płaskostopie, koślawość kolan). U dziewcząt otyłość może doprowadzić do zaburzenia miesiączkowania, zaś u chłopców – zaburzenia dojrzewania. Ponadto dzieci chore na otyłość czują się nieakceptowane, gorsze, są osamotnione, nie wierzą we własne siły, a to może prowadzić do zaburzeń emocjonalnych w ich rozwoju, a nawet do depresji.
Sprawdź również: 8 benefitów, o które warto zawalczyć, jeśli masz dziecko
Leczenie
Ciężkim schorzeniom, które są powikłaniami otyłości można zapobiec odpowiednio wcześnie rozpoczynając leczenie dziecka z nadmierną masą ciała. Rodzice nie powinni jednak prowadzić takiej terapii na własną rękę. Źle dobrana dieta może dziecku zaszkodzić. Dlatego najpierw trzeba udać się do pediatry albo do poradni chorób metabolicznych. Punktem wyjścia jest wywiad (informacje o stylu życia rodziny, chorobach) i ocena stopnia nadwagi u dziecka. Aby to sprawdzić, stosuje się wskaźnik BMI. Jeśli BMI mieści się między 85. a 95. centylem, u dziecka rozpoznaje się nadwagę, gdy przekracza 95. centyl – otyłość. Dodatkowo przeprowadza się dodatkowe badania, by wykluczyć choroby, które mogą prowadzić do nadmiernego przyrostu masy ciała. Następnie powinno dobrać się odpowiednią dietę.
Ograniczanie produktów spożywczych warto zacząć od wprowadzania stopniowych zmian w diecie pociechy. Takie działanie wpłynie pozytywnie na kształtowanie się poprawnych nawyków żywieniowych, które będą towarzyszyć mu w dorosłym życiu. Oto kilka zasad, którymi warto się kierować podczas wspomagania dziecka w walce z nadwagą:
- Do 7. roku życia nie powinno się ograniczać kaloryczności posiłków, lecz modyfikować zawartość jedzenia, wzbogacać je o cenne białko i węglowodany złożone, które na dłużej zaspokoją jego głód.
- Należy unikać produktów, które zawierają cukry oraz tłuszcze proste.
- Posiłki powinny być regularne, tzn. podawane w równych odstępach czasu. Prawidłowy jadłospis dziecka składa się z 4-5 posiłków dziennie.
- Zachęcaj dziecko do częstego picia wody mineralnej. Wyeliminuj napoje gazowane, a słodzone soki zastąp tymi świeżo wyciskanym.
- Nie zmuszaj dziecka do jedzenia, jeżeli już jest syte lub nie ma na nie ochoty.
Sprawdź także: Matematyczne gry planszowe