Otyłość u dzieci

Otyłość u dzieci
Drukuj Skomentuj

Otyłość u dzieci jest coraz bardziej powszechnym problemem na który rodzice zwracają uwagę zbyt późno. Pulchny brzuszek oraz pyzate policzki niekiedy jeszcze uchodzą za okaz zdrowia dziecka, my jednak apelujemy aby już teraz zadbać o prawidłowe żywienie dzieci aby uchronić naszych podopiecznych przed niechcianą nadwagą.

Nadwaga u dzieci


Waga dziecka tak samo jak w przypadku dorosłych zależy indywidualnie od człowieka. Postawienie malca na wadze nie pozwoli nam dokładnie oszacować jaka jest prawidłowa waga dziecka. Można to jednak wyliczyć posługując się proporcją masy ciała i wysokości maluszka. Jeżeli okażą się, że waga dziecka jest zbyt wysoka należy niezwłocznie zastosować kilka zmian w życie swojej rodziny a na efekty nie będzie trzeba długo czekać.

Jedno dziecko to zawsze wiele troski, a co się dzieje gdy rodzi się podwójne szczęście? Przeczytaj: Wychowanie bliźniąt

 

Zdrowe odżywianie


Dzieci otyłe zazwyczaj w środowisku rówieśników czują się gorzej. Zbyt wysoka masa ciała wprawia je w kompleksy, podczas zajęć sportowych wypadają znacznie gorzej, trudniej też wzbudzić podziw wśród koleżanek i kolegów. Bardzo często otyłość u dzieci nie jest winą genów a złych nawyków żywieniowych jakie panują w danej rodzinie. Dlatego też aby w naszej rodzinie nie rosły grube dzieci powinniśmy niezwłocznie wprowadzić w życie prawidłowe nawyki żywieniowe. Dzieci biorą przykład z dorosłych dlatego też maluch wychowany w kulcie kanapy i telewizora oraz obżarstwa będzie miał znacznie mniejsze szanse aby wyrosnąć na smukłego nastolatka. Rodzice powinni zadbać o to aby dziecko spędzało dużo czasu na dworze. Warto wybrać się na wspólny spacer czy jazdę na rowerze, tym bardziej że z nadciągającym latem pogoda jest coraz ładniejsza.

 

Lekarz specjalista


Jeśli stwierdziliśmy otyłość u dziecka pamiętajmy, że nie można stosować na maluchach żadnych diet odchudzających. Drastyczna zmiana nawyków żywieniowych na mocno rygorystyczne mogą w poważny sposób zakłócić rozwój dziecka. Aby temu zapobiec warto złożyć wizytę u lekarza specjalisty, który w fachowy sposób pomoże w procesie odchudzania dziecka w taki sposób aby nie zaburzyć jego harmonijnego rozwoju.

Gdy dziecko je zbyt dużo mamy problem, ale co zrobić gdy sytuacja jest zupełnie odwrotna i mieszkamy pod jednym dachem z niejadkiem? Sprawdź: Niejadek, czyli co zrobić żeby dzieci lubiły jeść

 

Prawidłowe nawyki żywieniowe


Czasem aby zmniejszyć nadwagę u dzieci wystarczy wprowadzić w domu prawidłowe nawyki żywieniowe. Maluchy zawsze naśladują zachowania swoich rodziców dlatego też daj im dobry przykład. Warto podawać dziecku posiłki o stałej porze oraz dbać o to aby maluch nie jadł w pośpiechu. Gdy dziecko je szybko wtedy niepotrzebnie zjada więcej niż w rzeczywistości potrzebuje. Kategorycznie zabraniaj podjadaniu, jeśli dziecko jest głodne niech je mniej a częściej ale nie podjada słodyczy np. gdy się nudzi. Zdrowe odżywianie dzieci jest wrogiem słodyczy jednak każda mama wie, że maluchy je uwielbiają. Aby rozwiązać ten problem można wprowadzić np. jeden "słodki dzień" w tygodniu w którym dziecko będzie mogło zjeść ulubiony batonik czy czekoladę. Zdrowe odżywianie dzieci nie może obejść się bez świeżych owoców i warzyw dlatego też zadbaj o to aby każdego dnia maluszek miał przygotowane pokłady błonnika.

Zobacz także: Dobre nawyki u dzieci

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi