Owoce lata - scenariusz zajęć dla 4-5-latków

4.5
4 oceny
Scenariusz zajęć dydaktycznych pozwalający zapoznać się z tematem owowców letnich.
Zajęcia można poprowadzić w grupie 4-5 latków.
Temat kompleksowy:
Już lato
Temat:
Owoce lata
Grupa:
Dzieci w wieku 4-5 lat
Cele:
Cele ogólne:
- poznanie letnich owoców: czereśni, truskawek, malin, agrestu, porzeczek, jagód, poziomek,
- rozumienie pojęcia: owoce sezonowe,
- określanie, które owoce rosną w lesie, a które w ogrodzie,
Cele szczegółowe:
- ćwiczy koncentrację uwagi,
- rozwija percepcję wzrokowo- ruchową,
- cierpliwie oczekuje na swoją kolej,
- doskonali umiejętność sylabizowania,
Metody:
- Słowna - rozmowa
- Pokazowa - pokaz
- Czynna - samodzielnych doświadczeń dziecka
Formy:
- grupowa
- indywidualna
Przebieg zajęć:
1. Powitanie – iskierka przyjaźni
2. Wiersz B. Szelągowskiej „Tato, czy to już lato?”
Powiedz proszę! Powiedz , tato,
Po czym poznać można lato?
Skąd na przykład wiadomo, że już się zaczyna?
Po prostu:
Po słodkich malinach,
Po bitej śmietanie z truskawkami,
Po kompocie z wiśniami,
Po życie, które na polach dojrzewa,
Po słowiku, co wieczorem śpiewa,
Po boćkach uczących się latać,
Po ogrodach tonących w kwiatach,
Po świerszczach koncertujących na łące,
Po wygrzewającej się na mleczu biedronce,
Po zapachu skoszonej trawy i róż,
I już!
3. Rozmowa na temat utworu – dzieci wymieniają cechy charakterystyczne dla lata na podstawie utworu oraz własnych obserwacji.
4. Czy wy wiecie jak wyglądają te owoce ? N. pokazuje owoce: truskawki, maliny, porzeczki, wiśnie, czereśnie, jagody. Dzieci opisują ich wygląd.
5. Zagadki. Nazywanie owoców i określanie, które dojrzewają w lesie a które dojrzewają w ogrodzie.
Nauczuciel rozkłada na dywanie obrazki przedstawiające owoce: czereśnie, truskawki, maliny, porzeczki, jagody, poziomki, agrest. Po odgadnięciu zagadek wybrane dziecko wybiera owoc i umieszcza go na tablicy w odpowiednim miejscu.
- czarne usta, czarne brody,
gdy w lesie do dzbanuszka zbieramy ….. (jagody )
- pachnące, różowe,
Słonkiem malowane,
Przyniosę ich z lasu lub z ogrodu.
Pełny po brzeg dzbanek…
Gdy jestem chory mama sok z nich zrobi (maliny)
- Na skraju lasu, ogrodu, śpią małe kuleczki,
Wychylają do słonka swe główeczki,
A gdy je słonko zaczerwieni,
Pozornie chowają się w zieleni…(poziomki )
- W moim ogródku są takie grządki
na których rosną krzaczków rządki
serduszka czerwone na każdym z nich
lecz wnet je dzieci zjedzą w mig (truskawki )
- Te letnie ciemno czerwone owoce
z małymi pestkami,
na zielonych ogonkach
rosną w sadzie parami (czereśnie)
- Wyrosły w ogródku na krzaczkach,
kuleczki małe, okrągłe.
Są czarne, czerwone lub białe,
Ze smakiem spożywasz dojrzałe (porzeczki)
- W mym ogródku rośnie krzak,
który cierni wiele ma.
Chyba nimi bronić chce,
zielone owoce swe (agrest)
6. Zabawa ruchowa „Koszyczki”
Nauczyciel rozkłada na dywanie emblematy przedstawiające letnie owoce. Dzieci poruszają się w rytmie piosenki. Na przerwie w muzyce każde dziecko podnosi jeden emblemat. Dzieci z jednakowymi emblematami tworzą kółeczka (koszyczki)
7. Zabawa dydaktyczna „dzielimy na sylaby” połączona z pogadanką „Co można zrobić z owoców”?
Dzieci swobodnie wypowiadają się i mówią co można zrobić z owoców.
Nauczyciel wyjmuje pudełko w którym znajdują się obrazki przedstawiające owoce oraz obrazki przedstawiające to co można z nich zrobić.