Owocowe zabawy - scenariusz zajęcia w grupie dzieci 3 i 4 letnich

Owocowe zabawy - scenariusz zajęcia w grupie dzieci 3 i 4 letnich
3.6
7 ocen
Oceń

Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 3-4 letnich „Kaczory”.

 

Zajęcia hospitowane przez Dyrektora placówki.

Opracowanie i prowadzenie : Marta Kaszuba

Temat kompleksowy: Jesień w sadzie.

 

Temat dnia: „Owocowe zabawy” – zabawy dydaktyczne utrwalające wiadomości o owocach i ich wartościach odżywczych. Ćwiczenia i zabawy wprowadzające w świat pisma, wykorzystanie metody nauki czytania dr I. Majchrzak. 

Cele ogólne:

 

- stwarzanie sytuacji do doświadczeń językowych z uwzględnieniem umiejętności czytania i pisania,
- rozpoznawanie owoców za pomocą dotyku,
- utrwalenie nazw owoców,
- rozróżnianie drzew owocowych,
- wyrabianie nawyku mycia owoców przed jedzeniem,
- doskonalenie sprawności manualnej.


Cele operacyjne:

 

- odnajduje w sali wizytówkę ze swoim imieniem,
- ustala imiona dzieci nieobecnych,
- uważnie słucha wiersza recytowanego przez nauczycielkę,
- wypowiada się na temat wiersza,
- wie jak nazywają się owoce,
- potrafi rozróżnić drzewa owocowe po owocach,
- globalnie czyta imiona dzieci z grupy oraz rzeczowniki: jabłoń, grusza, śliwa, jabłka, gruszki, śliwki,
- rozpoznaje po dotyku, co znajduje się w koszu,
- potrafi prawidłowo wyklaskać rytm z nauczycielem i indywidualnie,
- potrafi zrobić wydzierankę z papieru kolorowego.

 

Metoda:

 

słowna: wiersz, rozmowa, objaśnienia, instrukcje.
czynna: ćwiczeń , zadań stawianych do wykonania.
percepcyjna: obserwacji, pokazu, „odimienna metoda nauki czytania” dr Majchrzak.

Środki: wizytówki z imionami dzieci, krzesełka z imionami, ilustracje drzew owocowych, napisy: jabłoń, grusza, śliwa, gruszki, jabłka, śliwki, koszyk z owocami nakryty serwetką, emblematy z owocami, wiersz B. Formy „Idziemy do sadu”.

 

PRZEBIEG:

1. Powitanie przy piosence „Wszyscy się witamy” (M. Bogdanowicz).

2. Zabawy z wizytówkami stałymi:
-sprawdzenie obecności dzieci, nauczycielka czyta imiona dzieci, a one ustawiają się w różnych miejscach sali, w zależności od położenia wizytówki.
-ustalenie kogo brakuje, dzieci odczytują imiona z wizytówek pod którymi nie ma nikogo.

3. Ćwiczenia oddechowe „Jabłuszko”, dmuchanie na papierowe jabłuszka trzymane w dłoni, wdech: szybki i głęboki przez nos, wydech: powolny ustami.
 
4. „Jaki to owoc” wg. dr I. Majchrzak – rozpoznawanie po dotyku, jakie owoce są schowane w koszyku. Dziecko wybiera jeden owoc nazywa go i po wyjęciu z kosza sprawdza trafność swej odpowiedzi, po czym dobiera odpowiedni podpis do owoców i globalnie odczytuje wyrazy.

5. „Idziemy do sadu” słuchanie wiersza B. Formy. Dzieci siedzą zgromadzone przed tablicą, na której są sylwetki drzew z owocami. Po wysłuchaniu rozmowa n/t wiersza.

6. „W sadzie”- zabawa z elementem dramy. Dzieci za pomocą ruchu odtwarzają krótkie opowiadanie Nauczyciela.
  
7. Zabawa rytmiczna: dzieci siadają przed tablicą. Nauczyciel przygotowuje kartoniki z jabłkami ułożonymi w następującym porządku.

 

I duże- małe- duże- małe –duże –małe.
II duże – małe –małe –duże –małe –małe.

 

Nauczyciel wyklaskuje rytm, przy dużym jabłku mówi: klaszczemy raz głośno mocniej od pozostałych dźwięków, małe jabłka wyklaskujemy ciszej.

8. „Owoce do mycia”- zabawa dydaktyczna, dzieci siadają w kole. Nauczyciel rozdaje emblematy z narysowanymi owocami, staje w środku koła i mówi: mam ochotę na jabłka, najpierw muszę je umyć i woła owoce do mycia! Dzieci z jabłuszkami przylatują do niego. Można wołać po dwa gatunki owoców.

9. Praca plastyczna: wydzieranka z papieru kolorowego szablonów owoców - jabłka, gruszki.

 

Autor: Marta Kaszuba

 

Twoje uwagi i pomysły

Tagi