Pani jesień i liście - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 3-latków

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Pani jesień i liście - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 3-latków
2.8
8 ocen
Oceń
{

CELE OGÓLNE:

  • rozwijanie poczucia rytmu
  • rozwijanie aparatu głosowego
  • reagowanie na sygnał dźwiękowy
  • określanie elementów muzyki: cicho- głośno
  • poznanie nazw kolorów: zielony, czerwony, żółty, pomarańczowy
  • rozwijanie sprawności manualnej


CELE OPERACYJNE – DZIECKO:

  • uczestniczy aktywnie w zabawach ruchowo-muzycznych
  • reaguje zmianą ruchu na proste sygnały dźwiękowe
  • odtwarza rytm prostej melodii ruchem
  • nazywa kolory jesiennych liści i utrwala ich nazwy
  • rozwija sprawność manualną


POMOCE:

  • jesienne listki wycięte z kolorowego kartonu, płyta CD z dowolną muzyką, tamburyn, kontury liści, farby.

 
Rodzaje aktywności:

  • muzyczna, ruchowa, plastyczna

 
Formy pracy:

  • z całą grupą, indywidualna.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

 
1. Piosenka na powitanie „Witaj Ola...”
 
2. Nauczyciel trzyma bukiet jesiennych liści. Opowiada dzieciom, że dostał go od pani jesieni, którą spotkał w drodze do przedszkola. Wskazuje na bukiet i zadaje dzieciom pytania: Co to jest?, Jakie kolory mają liście?, Kto je strącił z drzewa?
 
3. Zabawa ruchowa: „Wieje wiatr”. Nauczyciel mówi tekst ilustrując go ruchem. Dzieci naśladują ruch.
 
Wieje, wieje wiatr (naśladowanie wiatru, wymachy uniesionymi rękami w jedną i drugą stronę)
Liście z drzew spadają (ruch rąk z góry w dół)
Wieje, wieje wiatr (jw)
Liście z drzew spadają (j w)
Listek tu (klaśnięcie z jednego boku na sylabę tu)
Listek tam (klaśniecie z drugiego boku na sylabę tam)
Listek tu i tam (rytmiczne klaśnięcie 3 razy).
 
4. Ćwiczenie dykcyjne „Mały i duży wiatr” – naśladowanie wiejącego wiatru małego i dużego: szszsz… (cicho i głośno)
 
5. Zabawa: „Listki spadają z drzewa”. Nauczyciel rozdaje dzieciom listki. Każde dziecko stara się umieścić swój listek, jak najwyżej, a potem puszcza go. Dzieci obserwują, jak listki spadają na ziemię i naśladują odgłos wiatru (szszsz...).
 
6. Zabawa „Jesienny spacer”. Dzieci maszerują do dowolnej muzyki trzymając listki w dłoni. Na przerwę w muzyce dotykają listkiem wymienionych przez nauczyciela części ciała: listek na głowie, na kolanie, na brzuszku, na dłoni itd.
 
7. Zabawa „Kolory listków”. Dzieci maszerują przy akompaniamencie tamburynu. Na przerwę w muzyce nauczyciel podnosi do góry listek w wybranym kolorze. Dzieci, które mają taki sam kolor listka podnoszą swoje listki do góry.
 
8. Zabawa „Duży wiatr”. Nauczyciel razem z dziećmi rozrzuca liście po podłodze. Dzieci spacerują przy akompaniamencie tamburynu, mówiąc rytmicznie szu, szu, szu… Na przerwę w muzyce zbierają liście.
 
9. Malowanie farbami konturów jesiennych liści. Wystawka prac.
 
10. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę.
 
Opracowała: Wioletta Janas

Twoje uwagi i pomysły

Tagi