Piękno wokół nas - scenariusz zajęć w przedszkolu

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Piękno wokół nas - scenariusz zajęć w przedszkolu
5.0
2 oceny
Oceń
{

Temat: „Mieć oczy i uszy szeroko otwarte”, czyli piękno wokół nas.

Temat: „Mieć oczy i uszy szeroko otwarte”, czyli piękno wokół nas.


Cele ogólne – kształtowanie:

  • ogólnie pojętej estetyki;
  • sprawności manualnych;
  • koordynacji słuchowo-ruchowej;
  • zdolności kulturalnej konwersacji oraz wyrażania własnych myśli i poglądów.

 

Cele operacyjne – dziecko:

  • potrafi opowiedzieć o miejscu ,które uważa za piękne;
  • potrafi wskazać piękno i brzydotę w otaczającym świecie;
  • dostrzega piękno przyrody w różnych porach roku;
  • nabywa umiejętności wartościowania;
  • porusza się swobodnie przy muzyce;
  • wycina z papieru;
  • maluje;
  • przykleja obrazki.

Pomoce:

  • komputer;
  • projektor;
  • płyta CD;
  • kolorowe obrazki;
  • ilustracje postaci z bajek;
  • kolorowe flamastry i kredki;
  • nożyczki;
  • klej;
  • kolorowe naklejki;
  • brystol (format A2).


Metody nauczania:

1. czynne
2. słowne
3. zadaniowe

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ


1. Powitanie dzieci – Dzieci siedzą w kole
„Ence pence
na dzień dobry
podajmy sobie ręce"

2. Moje ulubione miejsce na świecie – swobodne wypowiedzi dzieci
Rozmowa o okolicy ,najbliższym otoczeniu, ciekawych miejscach w których dzieci przebywają

3. Prezentacja multimedialna pt. „Ziemia – najpiękniejszy dom wszechświata” (www.youtube.com/watch?v=o010H7jUgu4&feature=related ) Czas trwania–3,07 min
Dzieci oglądają poszczególne slajdy przedstawiające przyrodę i jej piękno. Wraz z nauczycielem wymieniają krótkie informacje na temat slajdów.
 
„Pory roku”
Każdy rok ma czworo dzieci
które kocha niesłychanie,
i każdemu w równej części,
świat oddaje we władanie.
Kiedy WIOSNA rządzi światem
ziemia się pokrywa kwiatem
Kiedy LATO tron przejmuje
słońcu przygrzać rozkazuje.
Gdy przychodzi czas JESIENI,
w sadach owoc się czerwieni.
A gdy ZIMA berłu skinie,
świat w śniegowej śpi pierzynie.
Rok za rokiem tak się toczy.
Nieodmiennie w tym porządku,
bo gdy jeden się zakończy,
drugi snuje od początku.

Omówienie treści wiersza:
Wymień kolejne pory roku opisane w wierszu? Czym się one charakteryzują? A jaką obecnie mamy porę roku? Która pora roku wg was jest najpiękniejsza i dlaczego?

4. Ekspresja ruchowa przy muzyce
 „Jestem zwierzątkiem ,które przebudziło się z zimowego snu” – Dzieci poruszają się według własnej inwencji przy muzyce (Vivaldi „Cztery Pory Roku – Wiosna” – czas trwania ok.3min www.youtube.com/watch?v=Z_tk–AhlA1o&feature=related/)
Jakie zwierzątka zapadają w sen zimowy? (niedźwiedź, jeż, nietoperz, żaba, owady).
Które zwierzątka pięknie się poruszają? Które są zwinne i szybkie, a jakie powolne i ociężałe???

6. Piękne zwyczaje, zachowania
„Słonko ma bardzo piękne zwyczaje,
mówi dzień dobry jak rano wstaje”
– „Dzień dobry” to piękne i magiczne słowo, czy znacie inne takie słowa? Co to znaczy , że ktoś się pięknie zachowuje?– dyskusja i swobodne wypowiedzi dzieci (jest dobry, uczynny, grzeczny , miły, ładnie się bawi, pomaga, zna i używa „czarodziejskie i piękne słowa”: dziękuję, proszę, przepraszam, dzień dobry, do widzenia, itp.)

7. Piękne zachowanie i brzydkie zachowanie
Nauczycielka umieszcza na tablicy obrazki ilustrujące różne zachowania dzieci w szkole , na podwórku i w domu, recytując wierszyk:

„ Wraca Ania z przedszkola,
jedzie sobie tramwajem.
Tramwaj jedzie po szynach,
na przystankach staje.
Pełno ludzi w wagonie
Mają paczki, paczuszki...
– Usiądź babciu, odpocznij,
bo ja młode mam nóżki!”

Twoje uwagi i pomysły

Tagi