Pierwsza pomoc na otarcia i skaleczenia u dzieci

Pierwsza pomoc na otarcia i skaleczenia u dzieci
Drukuj Skomentuj

Każda dziecięca zabawa, nawet jeśli odbywa się pod okiem rodziców, może skończyć się drobnymi otarciami albo skaleczeniami. Warto wiedzieć co zrobić, aby takie małe wypadki nie przesłoniły maluchom radosnych chwil. Poznajmy zasady pierwszej pomocy na otarcia i skaleczenia u dzieci.

Sposoby na otarcia skóry


Najczęstszym urazem, który może spotkać dziecko na placu zabaw jest otarcie naskórka. Szczególnie narażone są kolana i łokcie, bo wystarczy chwila, aby nieuważny maluch spadł podczas wspinania czy przewrócił na nierównej nawierzchni. Jak dbać o dziecko, któremu przydarzyło się coś takiego?

Niewielkie otarcia są niegroźne i z powodzeniem można zająć się nimi w domu. Po czym poznać, że nic strasznego się nie stało? Najbardziej oczywistym sygnałem jest niewielkie krwawienie i pojawienie się w miejscu urazu przezroczystego płynu surowiczego. Pierwszym krokiem, szczególnie jeśli maluch upadł na żwir lub piasek, jest oczyszczenie ranki. Najlepiej przemyć ją pod bieżącą wodą lub wodą z dodatkiem hipoalergicznego mydła. Radzimy nie używać w tym celu spirytusu salicylowego ani wody utlenionej, ponieważ ich szczypnie nie jest komfortowym odczuciem dla malucha. Dziecku raczej nie spodoba się także zastosowanie jodyny lub roztworu gencjalnego, które mogą utrudnić rodzicowi obserwowanie procesu gojenia się ranki.

Latem radość z zabawy mogą psuć również ukąszenia komarów. Sprawdź jak sobie z nimi radzić, wejdź: Sposoby na ukąszenia komarów

Przemywając otarcie można sięgnąć także do naturalnych metod. Najskuteczniejsza będzie babka lancetowata, która zawiera między innymi flawonoidy, garbniki, witaminy i związki mineralne. Składniki te zwiększają krzepliwość krwi, działają ściągająco i przyspieszają gojenie się ran. Aby przygotować wywar do przemywania wystarczy łyżkę rozdrobnionych liści babki lancetowatej zalać szklanką wrzątku i gotować na małym ogniu pod przykryciem przez kilka minut. Wywar trzeba odstawić na około 10 minut, a następnie przecedzić i odstawić do wystygnięcia.

Otarte miejsce dobrze jest osuszyć jałową gazą i zdezynfekować. W tym celu możemy na przykład użyć środka znanego już naszym babciom, czyli Rivanolu. Sprawdzi się również zastosowanie opatrunku w sprayu lub żelu przyspieszającego gojenie. Na otarcie lepiej nie nakładać opatrunku, ponieważ dostęp powietrza zdecydowanie przyspieszy gojenie ranki.

Pamiętajmy aby uważnie obserwować miejsce otarcia, jeśli pojawi się ropa czy inny niepokojący symptom, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem!  

 

Sposoby na skaleczenia


Równie częstym przykładem urazów z placów zabaw są skaleczenia. Zadraśnięte miejsce najlepiej przemyć wodą z mydłem i następnie opłukać zimną wodą. Z ranki koniecznie trzeba wypłukać wszystkie zanieczyszczenia. Kiedy już się z tym uporamy osuszamy miejsce sterylnym gazikiem i naklejamy opatrunek tak, aby zbliżyć do siebie brzegi ranki. W przypadku gdy skaleczenie bardzo krwawi trzeba przyłożyć do niego gazę i uciskać przez około 10 minut. Kiedy krwawienie ustąpi, obmywamy wodą z mydłem, dezynfekujemy i zakładamy opatrunek. Do zdezynfekowania rany trzeba użyć spirytusu salicylowego lub wody utlenionej. Trzeba jednak pamiętać, żeby środka odkażającego nie lać bezpośrednio na ranę, a tylko na jej brzegi.

Podczas zabawy na świeżym powietrzu dziecko narażone jest również na szkodliwe działanie promieni UV. Dowiedz się jak chronić przed nimi malucha, zobacz: Bezpieczne opalanie dla dzieci

Na skaleczenie pod żadnym pozorem nie można kłaść waty, chusteczek higienicznych ani ligniny. Później mogą być problemy z ich odklejeniem, a pozostałości dodatkowo zanieczyszczą wnętrze ranki. Przed dotknięciem krwawiącego miejsca trzeba oczywiście porządnie umyć ręce!

Aby przyspieszyć gojenie się skaleczenia, szczególnie jeśli jest w miejscu, do którego dotyka ubranie, warto postawić na przewiewne i naturalne tkaniny. Unikajmy zakładania maluchowi rzeczy ze sztruksu i ortalionu oraz posiadających naszywki czy aplikacje, ponieważ mogą podrażniać skaleczone miejsce, utrudniając tym samym jego gojenie.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi