Pierwsza wizyta u dentysty

Pierwsza wizyta u dentysty
Drukuj Skomentuj

Pierwsza wizyta u dentysty dziecka to duży powód do stresu dla małego pacjenta. Rodzice często ignorują problem, przyczyniając się do wzrostu zagrożenia próchnicą. Dane są alarmujące - ma ją aż 70 procent trzylatków i 90 procent sześciolatków! Jak więc przygotować malucha na wizytę u stomatologa i nauczyć go prawidłowych nawyków?

Rodzice powinni pomyśleć o pierwszej wizycie u dentysty dziecka już wtedy, kiedy pojawi się pierwszy ząbek! Wszelkie przebarwienia i plamki mogą być zwiastunem próchnicy, dlatego nie warto czekać i już on najmłodszych lat trzeba oswajać dzieci z wizytami u stomatologa. Dzięki temu jako dorośli będą się cieszyć pięknym i zdrowym uśmiechem.

Jak przygotować malucha na pierwszą wizytę u stomatologa? Rafał Uniczko z Centrum Medycznego Medrun radzi, aby najpierw z nim porozmawiać i oswoić z nową sytuacją. Trzeba rozwiać obawy i dokładnie wytłumaczyć dlaczego ta wizyta musi się odbyć.

 

Dzieci u stomatologa


Pierwsza wizyta dzieci u stomatologa ma wielki wpływ na późniejsze podejście do kwestii badań stomatologicznych. Podstawą działań musi być zdobycie zaufania dziecka! Leczenie rozpoczynamy od tzw. wizyty adaptacyjnej – umożliwia ona dziecku poznanie lekarza i oswojenie się z gabinetem. To czas nawiązania zaufania. Tak przygotowany pacjent łatwiej akceptuje wykonanie często nieprzyjemnych, a czasem bolesnych zabiegów dentystycznych. Ogromną rolę odgrywa czas, cierpliwość i oczywiście motywacja - czyli nagrody i pochwały. Leczenie dzieci to zawsze szukanie kompromisu między tym, co konieczne do wykonania, a tolerancją dziecka. Wybierając gabinet stomatologiczny dla naszego dziecka pamiętajmy by czuło się komfortowo, a lekarz będzie dysponował odpowiednią ilością czasu. Zdecydowanie unikajmy przychodni, w których pieniądze są ważniejsze od dobra pacjenta, a lekarzom szkoda czasu na oswajanie dziecka – mówi Rafał Uniczko.

 

Leczenie zębów u dzieci


Nieleczona próchnica zębów u dzieci jest przyczyną wielu poważnych komplikacji, w tym ich utraty! Konsekwencją przedwczesnej utraty zębów przez dzieci często są późniejsze wady zgryzu. Tymczasem w Polsce funkcjonuje błędne stwierdzenie, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć. Jednak o higienę jamy ustnej należy dbać już od najmłodszych lat.

Rafał Uniczko z CM Medrun zauważa, że na rynku mamy szeroką ofertę past i szczoteczek stworzonych z myślą o najmłodszych. Tylko od rodziców zależy czy wpoją swoim pociechom właściwe zachowania i czy będą im dawać dobry przykład. Należy przede wszystkim wyrobić nawyk prawidłowego szczotkowania zębów, które powinno odbywać się pod nadzorem opiekunów. Również ważne są także regularne kontrole stomatologiczne, które pozwolą wykryć problem nim będzie on wymagał bolesnego leczenia.

 

Zobacz jak pomóc dziecku w wyrabianiu nawyków prozdrowotnych, wejdź: Dobre nawyki u dzieci

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi