Pies dla przedszkolaka

Pies dla przedszkolaka
Drukuj Skomentuj

W ostatni weekend (15 i 16 grudnia 2018 r.) odbyła się II Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych, która zebrała szereg pozytywnych recenzji. Była to gratka nie tylko dla miłośników psów, ale też… dla maluchów, którzy mogli podziwiać różne rasy psów. Wiele przedszkolaków marzy o własnym pupilu. Z czym jednak wiąże się posiadanie psa?

Pupil w domu - tak!


Kontakty ze zwierzętami wpływają na rozwój dziecka w różnych aspektach: emocjonalnej, społecznej, fizycznej. Dziecko przebywające w otoczeniu zwierząt już od najmłodszych lat uczy się delikatności i empatii. Zwłaszcza opieka nad psem może stymulować poczucie odpowiedzialności za słabszych i mniejszych, co przenosi się na kontakty z rówieśnikami.


Dodatkowo kontakt fizyczny z psiakiem (przytulanie, głaskanie go), stymuluje sferę emocjonalną przez dotyk. U malutkich dzieci szczególnie ważne jest zaspokajanie potrzeby bliskości - posiadanie psa może to zapewnić! Kontakt z pupilem może wpłynąć na zmniejszenie zachowań agresywnych i impulsywność kilkulatka.


Co więcej, włączenie dzieci do opieki nad zwierzęciem pozwalają na wyrobienie u niego systematyczności oraz dyscypliny. Dzieci uczą się obowiązkowości przy zwierzętach dużo łatwiej, choćby przy pomaganiu przy czynnościach pielęgnacyjnych albo wyprowadzaniu na spacer.

 

Niektóre psy są specjalnie szkolone do terapii dzieci. Wspierają one rehabilitację osób niepełnosprawnych umysłowo lub ruchowo, jak również również chorych na fobie czy nerwice. Przykładem jest tu dogoterapia - więcej przeczytasz o niej tu: Dogoterapia - leczenie z udziałem psa

 

Pupil w domu - czy na pewno?


Rzecz jasna, nie zawsze przygarnięcie zwierzaka jest dobrym pomysłem. Posiadanie psa wiąże się z dodatkowymi wydatkami, obowiązkami i troskami. Trzeba pamiętać o tym, że pupil będzie przy nas zawsze: bez względu na plany wakacyjne i świąteczne, na sytuację materialną i rodzinną. I zawsze będzie wymagał naszej opieki.


Jeśli jesteście świadomi obowiązków, trzeba się zastanowić, gdzie szukać psa i jaki powinien on być. Wybór nie może być podyktowany “urodą” zwierzęcia ani impulsem. Istotne jest przeanalizowanie stylu życia całej rodziny oraz tego, ile energii i czasu będzie w stanie podarować psu. Ważne jest też wzięcie pod uwagę wieku dziecka i jego umiejętności dostosowania się do nowego mieszkańca domu.


Szczególnie istotne jest zdanie sobie sprawy, że obchodzenia się z psiakiem będzie trzeba dziecka nauczyć. Pies nie stanie się nianią - bez względu na to, jak cierpliwy nam się wydaje. Musicie nauczyć swojego malucha, jak bawić się ze zwierzakiem - bezpiecznie  dla dziecka i dla psa.

 

Nauka odpowiedzialności


Zwierzak może stać się najlepszym przyjacielem Waszego dziecka. By jednak tak było, przygarnięcie psa trzeba dobrze przemyśleć i przygotować do niego całą rodzinę.


Stąd też pomysł na to, aby pies był prezentem na Święta, nie jest dobrym pomysłem. Jest to problem szczególnie poruszany w różnych grudniowych akcjach społecznych - warto m.in. sprawdzić kampanie społeczne z ubiegłych lat Karmimy Psiaki. Choć więc dostanie psa pod choinkę na pewno sprawiłoby radość niejednemu maluchowi, lepiej jest odłożyć tę decyzję na okres po Świętach.

 

 

Sprawdź też: Jak muzyka wpływa na rozwój dziecka?

Filmy

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi