Pisanki - jajka malowane: scenariusz zajęć dla grupy dzieci 5 i 6-letnich

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Pisanki - jajka malowane: scenariusz zajęć dla grupy dzieci 5 i 6-letnich
4.3
3 oceny
Oceń
{

TEMAT: Pisanki - jajka malowane

 

Cele ogólne:

 

- Zapoznanie z jedną z  tradycji Świąt Wielkanocnych (ozdabianie jajek),

- Kształtowanie znajomości pojęć matematycznych.

Cele operacyjne (dzieci):
- uważnie słuchają wiersza i udzielają odpowiedzi na pytania dotyczące jego treści,
- wiedzą co to są pisanki,
- dokonują syntezy głoskowej wyrazu pisanki,
- przeliczają elementy od strony lewej do prawej i odwrotnie,
- posługują się liczebnikami porządkowymi od 1 do 5,
- potrafią ułożyć obrazek z pociętych kawałków, tworząc kompozycje płaskie poprzez naklejanie elementów pisanki na zaznaczonym konturze,
- cieszą się z efektu swojej pracy,
- w czasie zabaw ruchowych słuchają  poleceń nauczyciela i dokładnie je wykonują.

CZAS TRWANIA: 30-40 minut.

 

FORMA: indywidualna i z całą grupą.

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: 5 pisanek wyciętych z kartonu, ozdobionych wzorami zgodnie z treścią wiersza, 24 koperty z częściami obrazka - pisanka, płyta CD z piosenka „Pisanki”, tamburyn, grzechotka, kocyk.

Część wstępna:

 

1. Powitanie - rymowanka „Wielkanocne jajeczko”.

 

Dzieci siedzą w kręgu i podają sobie kolejno pisankę, nauczyciel wypowiada następujące słowa:

 

Wielkanocne jajeczko puszczam w krąg, niech calutkie wróci do mych rąk.

Część zasadnicza:

 

Słuchanie wiersza Krystyny Różeckiej  „Pisanki”.

„Pisanki”

 

Pisanki, pisanki,
jajka malowane
nie ma Wielkanocy
bez barwnych pisanek.

Pisanki, pisanki
jajka kolorowe,
na nich malowane
bajki pisankowe.

Na jednej kogucik,
a na drugiej słońce,
śmieją się na trzeciej
laleczki tańczące.

Na czwartej kwiatuszki,
a na piątej gwiazdki.
na każdej pisance

piękne opowiastki.

Rozmowa kierowana na temat wiersza. Dzielenie wyrazu pisanki na sylaby i głoski - liczenie sylab i głosek.

 

Udzielanie odpowiedzi na pytania:

 

Co było na pierwszej, drugiej, trzeciej  pisance itd.?
Na której z kolei pisance są laleczki, gwiazdki itd.?

 

Liczenie pisanek od strony lewej do prawej i odwrotnie. Określanie, ile ich jest.
Chowanie jednej z pisanek i odgadywanie, której brakuje i jak była ozdobiona.

 

2. Zabawa ruchowa w kole do piosenki „Pisanki”.

 

1. Leżą w koszyku piękne pisaneczki.
Kolorowe, malowane, ładnie układane

 

(tańczą po obwodzie koła trzymając się za ręce)

 

Ref: Pierwsza ma kropeczki   - klaszczą w rytm ćwierćnut
Druga gwiazdki złote   - imitują rękoma gwiazdki
A na trzeciej siedzi malowany kotek.   - imitują uszy kota

2. W ten wielkanocny, wielkanocny ranek
Poukładam w koszu śliczne jajka malowane.

 

(tańczą po obwodzie koła)

 

3. „Pisanka” - składanie obrazka z części. Doskonalenie spostrzegawczości, uważności i dokładności. Zwrócenie uwagi na estetyczne wykonanie pracy.

Zakończenie:

 

1. Wystawa prac dzieci - ułożenie pisanek w koszyku. Nauczyciel dziękuje dzieciom za wykonane prace.

 

2. Zabawa orientacyjno porządkowa „Mama kwoka i kurczątka”.

 

Gdy nauczyciel gra na grzechotce, wtedy świeci słonko, kurczaki wychodzą na podwórko, grzebią nóżką w trawce, szukają ziarenek (dzieci ruchem naśladują kurczaczki). Gdy dźwięk się zmieni (tamburyn), wtedy zachodzi słonko i zaczyna się burza. Kurczaczki szybciutko, chowają się pod skrzydła mamy kwoki.

 

Autor: Ewa Borowicka

Twoje uwagi i pomysły

Tagi