PIT 2020. Czy 500 plus wliczamy do dochodów?

PIT 2020. Czy 500 plus wliczamy do dochodów?
Drukuj Skomentuj

Od 15 lutego do końca kwietnia można składać rozliczenia podatkowe. W związku z tym wiele osób pobierających 500+ zastanawia się, czy należy wpisywać go do dochodów, wypełniając PIT. W poniższym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Program 500+ to jeden z najbardziej rozpoznawalnych programów PiS. Przyznawany jest na więcej niż 1 dziecko w rodzinie, chyba że dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 800 zł netto - wtedy przyznawane jest już od pierwszego dziecka. W Polsce, pobiera go już 2,33 mln rodzin na 3,55 mln wychowywanych dzieci.

Czy 500+ wliczamy do dochodów?


Kwota uzyskana w ramach programu socjalnego “Rodzina 500+” jest kwotą nieopodatkowaną. Oznacza to, że nie należy jej wliczać do dochodów w trakcie rozliczeń podatkowych. Nie musi on zostać wpisany w do formularza PIT-36 czy PIT-37. Nie zabiera on możliwości rozliczenia wspólnie z dzieckiem, ani nie powoduje przekroczenia progu podatkowego z pierwszego na drugi.  Nie wpływa on także na kwotę wolną od podatku.

 

500+ ma wpływ na ulgę prorodzinną?


W poprzednich latach korzystanie z programu socjalnego Prawa i Sprawiedliwości, mogło wpłynąć na uzyskanie ulgi, jednak w poprzednim roku kryterium finansowe zostało zdjęte w przypadku ubiegania się o świadczenie na pierwsze dziecko. Wysokość ulgi prorodzinnej jest uzależniona od tego, na które dziecko jest przyznana. Do drugiego dziecka jest to kwota 1112,04 zł rocznie. Na trzecie dziecko kwota ta wynosi 2000,04 zł. Na czwarte dziecko i każde kolejne - 2700 zł rocznie.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!