Pod osłoną parasola - scenariusz zajęć
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Pod osłoną parasola.
Komentarze (0)
Pod osłoną parasola.
Cele ogólne:
- Rozwijanie mowy.
- Rozwijanie sprawności manualnej i aktywności twórczej.
- Zgodne uczestniczenie we wspólnych zajęciach i zabawach.
Cele szczegółowe:
- Śpiewanie piosenki „Chodźcie wszyscy tu do koła” i inscenizowanie jej.
- Formułowanie odpowiedzi na zadawane pytania.
- Śpiewanie piosenki „Dola parasola” i granie na instrumentach muzycznych.
- Rozwijanie umiejętności spostrzegania.
- Rozwijanie własnej twórczości i sprawności manualnej.
- Zgodne współdziałanie w grupie.
- Uważne słuchanie poleceń nauczyciela i stosowanie się do nich.
Metody:
- Pedagogika zabawy, zadań stawianych dziecku do wykonania, rozmowa, obserwacja, pokaz.
Formy:
- grupowa
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
- Opowiadanie „Spacer w deszczu”, ilustracje do opowiadania, chusta animacyjna, emblematy parasolek, instrumenty muzyczne, płyty CD z piosenką „Dola parasola”, muzyką Klanzy, odgłosami deszczu, kolorowe brystole z namalowanymi konturami parasoli, farby, gąbki, ozdobne elementy, klej, kredki, flamastry, dyplomy, pieczątki.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie „Chodźcie wszyscy tu do koła”.
Dzieci ustawione są w kole i śpiewają piosenkę:
Chodźcie wszyscy tu do koła - dzieci idą po kole
zabawimy się wesoło. - dzieci idą po kole
Chodźcie wszyscy tutaj wraz - dzieci idą po kole
Na zabawę nadszedł czas. - dzieci idą po kole
Jedna ręka, druga ręka - dzieci podnoszą do góry jedną rękę, a potem drugą
jedna noga, druga noga, - dzieci podnoszą do góry jedna nogę, a potem drugą
całe ciało oraz głowa. – dzieci pokazują rękoma całe ciało od góry do dołu, kręcą głową
Witamy Was. – dzieci kłaniają się.
2. Słuchanie opowiadania: „Spacer w deszczu” z wykorzystaniem ilustracji.
Wesoło minął dzień w przedszkolu.
- Za chwilę przyjdzie mama i pójdę do domu - stwierdziła Ola spoglądając na panią.
- Zawsze idę z mamusią na spacer a dzisiaj? Jeszcze rano była ładna pogoda - z żalem spogląda na spływające po szybie krople deszczu.
- Nie martw się - uśmiecha się pani Marzenka. W tej samej chwili w sali rozbrzmiał głos:
- Ola do domu.
- Do widzenia - dziewczynka grzecznie zwraca się w kierunku pani i wychodzi z sali.
- Córeczko skąd taka smutna mina - z daleka woła mamusia.
- Zobacz, co przyniosłam - Ola zagląda do dużej torby. Czerwone kalosze, które dostała na urodziny i peleryna. Jest także kolorowy parasol. Twarz dziewczynki rozjaśnia uśmiech.
- Ubieraj się idziemy do parku. - Po chwili zawartość torby została ułożona na ławeczce.
- Hura! Co za niespodzianka.
Krople deszczu miarowo uderzają o parasol.
- Deszczowa pogoda też ma swoje uroki. Popatrz, w tafli kałuży odbijają się dwie postacie.
- Jakie kolorowe - śmieje się Ola.
- Przechodzenie przez kałużę to świetna zabawa - woła mamusia.
- Tylko ostrożnie, żeby woda nie wlała się do środka kaloszy, bo będziemy musiały wracać do domu.
- Posłuchaj, jak śmiesznie dzwonią krople deszczu - zatrzymuje się na chwilę Ola, wsłuchując się w miarowe dźwięki.
- Śpiewają deszczową piosenkę - śmieje się mama i nuci.
plim, plim, plum, plum, tralala,
Ola dziś parasol ma.
Ma kalosze pelerynę
i zadowoloną minę.
Słucha jak muzyka gra
plim, plim, plum, plum, tra, la, la.
Kiedy wróciły do domu, Ola wyjęła farby i na dużej kartce namalowała dziewczynkę w czerwonych kaloszach, pelerynie z rozłożonym kolorowym parasolem. Czy wiecie, kto to taki?
Rozmowa na podstawie opowiadania:
- Gdzie zawsze idzie dziewczynka z mamą po przedszkolu?
- Dlaczego dziewczynka była zmartwiona?
- O co mama zapytała Olę ?
- Co mama przyniosła do przedszkola?